Aktuality - projekty
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství
Fakulta tropického zemědělství vás srdečně zve na Den otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 8. listopadu 2024 od 9:00 do 15:00. Tento den je skvělou příležitostí pro všechny zájemce o studium, aby se seznámili s našimi studijními programy, prostředím a aktivitami, které naše fakulta nabízí.
Co vás čeká?
Informační přednášky o studijních programech proběhnou v 10:00 a 13:00 v místnosti 116. Po celý den budou k dispozici také zástupci studentů a studentských spolků Be Fair a Student Ambassadors. Rádi vás seznámí s možnostmi studia na fakultě a představí svoji činnost:
- BeFairkomunikuje koncept spravedlivého obchodu, ale také širší témata jako je udržitelnost, recyklace nebo maximální využití potravin. BeFair rovněž podporuje myšlenky alternativního zemědělství, komunitních zahrad, agrolesnictví a permakultury.
- Student Ambassadors– to je skupina studujících z Fakulty tropického zemědělství, jejichž cílem je usnadnit novým příchozím začátek studia na naší fakultě. Rádi se podělí o své osobní zkušenosti a úzce spolupracují s vedením fakulty na organizaci akcí v průběhu roku a pořádají také své eventy.
Představí se také spolek Antelope Conservation, který se věnuje ochraně biologické rozmanitosti západoafrické savany a západního poddruhu antilopy Derbyho.
Návštěva našich laboratoří, představení výzkumných týmů a prohlídka Botanické zahrad
Proděkanka pro mezinárodní vztahy Petra Chaloupková obdržela prestižní ocenění ICA Excellence Award
S potěšením oznamujeme, že proděkanka pro mezinárodní vztahy na FTZ, Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c., získala prestižní cenu ICA Excellence Award v kategorii „Networking“. Toto ocenění uděluje Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) za mimořádné přínosy v oblasti navazování a rozvoje mezinárodních vztahů.
Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) sdružuje více než 70 univerzit zaměřených na vědy o živé přírodě, včetně zemědělství, biotechnologie, potravinářství a dalších příbuzných oborů. Její cílem je podpora mezinárodní spolupráce mezi univerzitami, vědci a odborníky v těchto oblastech. Více informací naleznete na: ICA - Europe - 14th ICA Rectors and Deans Forum 2024.
Výběrová komise ICA ocenila odborné znalosti a inovativní přístup Petry Chaloupkové a zejména její významný přínos k rozvoji sítě ICA a podporu ostatním. Její práce nastavila nové standardy v oblasti mezinárodního networkingu a inspirovala mnohé další odborníky v oboru.
Petra Chaloupková převzala ocenění na slavnostním předávání cen ICA, které se konalo ve dnech 25.–26. října 2024 během ICA Rectors and Deans Forum na Zemědělské fakultě Univerzity v?Záhřebu v Chorvatsku.
Srdečně gratulujeme Petře Chaloupkové k tomuto ocenění a přejeme další úspěchy a přínosy v oblasti mezinárodních vztahů a spolupráce.
Návštěva děkanky Univerzity v Bangui na Fakultě tropického zemědělství: Spolupráce v oblasti výzkumu a vzdělávání
Fakulta tropického zemědělství (FTZ) přivítala ve dnech 2. - 15. října 2024 významné hosty z Univerzity v Bangui ve Středoafrické republice (SAR). Děkanka Přírodovědecké fakulty Dr. Lucie Aba-Toumnou a její kolegyně Dr. Solange Makatia-Wango navštívily Českou zemědělskou univerzitu v Praze v rámci krátkodobého pobytu financovaného programem Erasmus+. Cílem jejich návštěvy bylo prohloubení spolupráce mezi oběma univerzitami a organizace společného výzkumu, který přispěje k rozvoji vědy, vzdělávání a managementu vysokých škol v SAR.
Program návštěvy na FTZ
Program návštěvy na Fakultě tropického zemědělství připravila doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. Vědkyně ze Středoafrické republiky se zúčastnily například prezentace projektu Advalue, zaměřeného na posílení udržitelného rozvoje v?Africe nebo kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne venkovských žen. Svůj výzkum prezentovaly v rámci semináře Wild Ecology Lab, složeného z týmu odbornic a odborníků na výzkum a ochranu velkých savců.
Návštěva Botanické zahrady a Zoo Praha
Součástí návštěvy byla také prohlídka Botanické zahrady FTZ a Zoo Praha, kde se k vědkyním připojili také kolegové z Université de Thies ze Senegalu, kteří s FTZ také dlouhodobě spolupracují a Prahu navštívili v rámci programu Erasmus+. Návštěva zoologické zahrady byla nejen příležitostí k bližšímu pohledu na druhy zvířat, která jsou ve volné přírodě obtížně spatřitelná, ale také důkazem významu zoologických zahrad pro ochranu ohrožených druhů.
„Díky existenci zoologických zahrad máme příležitost nejen obdivovat a studovat, ale také chránit divokou přírodu,“ uvedla Dr. Lucie Aba-Toumnou. Řadu druhů afrických zví?řat zde profesorky ze Středoafrické republiky a profesoři ze Senegalu měli možnost spatřit úplně poprvé v životě, a navíc opravdu zblízka.
Spolupráce s ÚBO AV ČR a terénní výzkum v SAR
Obě vědkyně se během svého pobytu setkaly také s týmem Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV ČR), který dlouhodobě působí v oblasti výzkumu ekologie symbiontů goril nížinných ve Středoafrické republice. Děkanka Aba-Toumnou a její kolegyně se rovněž zapojily do diskuze o nedávné expedici vědců ÚBO do Přírodní rezervace Chinko, kde byly potvrzeny více ne?ž 40 druhů drobných savců. V rezervaci Chinko žije mimo jiné i východní poddruh antilopy Derbyho, největší antilopy světa, jejíž ochraně se dlouhodobě věnuje spolek Antelope Conservation působící na FTZ.
Tato návštěva představuje další krok v rozvíjení vědecké a vzdělávací spolupráce mezi Českou republikou a Středoafrickou republikou. Jedním z klíčových témat této spolupráce je zvyšování kvality vysokoškolského vzdělávání v SAR, které přispívá k udržitelnému rozvoji a bezpečnostní stabilizaci této africké země. Společné projekty, jako je výzkum biodiverzity nebo podpora vysokoškolského vzdělávání, mohou významně přispět k rozvoji odbornosti a vědy v SAR. Fakultě tropického zemědělství se díky těmto mezinárodním partnerstvím otevírají nové možnosti, jak podpořit udržitelný rozvoj nejen v Africe, ale i na globální úrovni.
Projekty ČZU mezi finalisty Cen SDGs 2024
Klenoty západoafrické savany: Výstava fotografií a seminář na FTZ
Srdečně vás zveme na jedinečnou výstavu Klenoty západoafrické savany, která přiblíží krásu a rozmanitost západoafrické přírody prostřednictvím fotografií rodiny 7x7 family. Tato výstava zároveň zdůrazní význam ochrany ohrožených druhů, jako je antilopa Derbyho, největší antilopa světa.
Výstava bude doplněna o seminář, který se uskuteční ve 14:00 v učebně FTZ-116. Povede jej doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. (Wildlife Ecology Lab), která je také předsedkyní spolku Antelope Conservation. Na semináři představí projekt rodiny 7x7 family, která sdílí své zážitky a zkušenosti z putování západní Afrikou, a vysvětlí důležitost ochrany biologické rozmanitosti.
Vernisáž výstavy se uskuteční 3. října 2024 v 15:00 ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství. Zahájení se zúčastní Mgr. Lenka Pokorná, bývalá velvyslankyně ČR v Senegalu, a Mgr. Václav Prášil z Ministerstva zahraničních věcí ČR.
- října 2024 Vestibul FTZ, ČZU Praha Seminář: 14:00 (učebna FTZ-116) Vernisáž: 15:00
Přijďte se inspirovat a objevit krásy západoafrické přírody!
Fakulta tropického zemědělství bude hostit prestižní mezinárodní konferenci - The Society for Ethnobotany Annual Meeting 2025
V červnu 2025 se Praha stane centrem mezinárodního dění v oblasti etnobotaniky, když Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity přivítá prestižní mezinárodní konferenci *The Society for Ethnobotany (SEB) Annual Meeting*. Toto setkání, které každý rok přitahuje odborníky z celého světa, představuje jedinečnou příležitost pro sdílení vědeckých poznatků a diskusi o klíčových otázkách, jako jsou udržitelné využívání rostlin, ochrana biodiverzity a adaptace na klimatické změny.
Co je etnobotanika?
Etnobotanika, často nazývaná „věda o přežití“, se zabývá studiem vztahů mezi lidmi a rostlinami, které využívají k přežití, léčbě nemocí, potravinové soběstačnosti nebo v rámci svých kulturních a náboženských praktik. Tento multidisciplinární obor zahrnuje botaniku, ekologii, antropologii a historii, a má zásadní význam pro porozumění tomu, jak různé kultury po celém světě využívají rostliny pro své potřeby.
Etnobotanika hraje klíčovou roli v udržitelnosti, protože nám umožňuje chápat tradiční způsoby hospodaření s přírodními zdroji, které se často ukazují jako efektivní a šetrné k životnímu prostředí. Výzkum v této oblasti může přinést zásadní poznatky pro současné globální výzvy, jako je změna klimatu, ztráta biodiverzity a potravinová bezpečnost.
Society for Ethnobotany (SEB)
The Society for Ethnobotany je přední mezinárodní organizací zaměřenou na výzkum a propagaci etnobotaniky. Společnost vznikla v roce 1959 a od té doby se stala důležitým fórem pro vědce, kteří se zabývají vztahy mezi rostlinami, kulturami a životním prostředím. V červnu 2023 změnila svůj název z původního „Society for Economic Botany“ na současný, aby lépe vystihovala rozsah svého působení.
Konference SEB se konají každoročně a slouží jako platforma pro sdílení nejnovějších výzkumů a diskusí o udržitelném využívání přírodních zdrojů, ochraně ekosystémů a přizpůsobení se globálním výzvám, jako jsou změna klimatu a ztráta biodiverzity. Setkání v roce 2025 v Praze přiláká odborníky z celého světa a poskytne prostor pro mezinárodní spolupráci v těchto klíčových oblastech.
Praha jako centrum vědeckého dialogu o etnobotanice
„Jsme velmi hrdí na to, že můžeme hostit takto prestižní konferenci, která propojuje vědecké kapacity a odborníky na etnobotaniku z celého světa,“ uvedl děkan Fakulty tropického zemědělství Patrick Van Damme. „Tato událost je nejen příležitostí pro posílení mezinárodní spolupráce, ale také šancí pro naše studenty a vědce zapojit se do aktuálních světových výzkumů o udržitelném rozvoji a ochraně přírodních zdrojů.“
Patrick Van Damme, který vede fakultu od roku 2021, patří k předním expertům na tropické zemědělství a etnobotaniku. Jeho vědecká dráha začala na Ghent University, kde se již během studií začal intenzivně věnovat problematice udržitelného využívání rostlin v tropických a subtropických oblastech. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří práce na iniciativě Great Green Wall, jejímž cílem je do roku 2030 vytvořit zalesněnou bariéru v oblasti subsaharské Afriky a zabránit tak rozšiřování pouště Sahara. Van Damme dlouhá léta působil v rámci etnobotanických výzkumů v zemích jako Namibie, Senegal, Togo a Ekvádor.
Bohatý doprovodný program a kulturní exkurze
Součástí konference budou i exkurze, které účastníkům představí nejen krásy Prahy a její bohatou historii, ale také českou kulturu, produkty a tradice. Plánované výlety budou zaměřeny na propojení vědecké diskuze s kulturním kontextem České republiky, což poskytne zahraničním účastníkům komplexní zážitek z pobytu.
Konference SEB je významným krokem v rozvoji mezinárodní spolupráce a vědeckého výzkumu na Fakultě tropického zemědělství. „Naše fakulta má dlouhou tradici v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany biodiverzity a výzkumu rostlin v tropických oblastech. Jsme nadšeni, že můžeme hrát tak důležitou roli při pořádání této významné akce,“ uzavírá Van Damme.
Genetický monitoring vlka v rámci projektu TAČR Prostředí pro život (2024-2026)
Fakulta tropického zemědělství se zapojila do významného projektu TAČR – Prostředí pro život zaměřeného na genetický monitoring vlka obecného (Canis lupus) v letech 2024-2026. Tento projekt si klade za cíl zlepšit porozumění dynamice vlčí populace ve střední Evropě a zmírnit konflikty mezi vlky a lidskými komunitami.
Vlk obecný je vrcholným predátorem mnoha ekosystémů po celém světě. Jeho vnímání je však často kontroverzní. Na jedné straně je vlk vnímán jako vlajkový a deštníkový druh ochrany přírody, který pomáhá chránit celé ekosystémy. Na druhé straně může být vnímán negativně zejména v pastorálních komunitách, kde je obávaným predátorem hospodářských zvířat. Tato polarizace názorů zdůrazňuje potřebu řešení, která budou vyvážená a založená na vědeckých datech.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je rozvíjení genetického monitoringu vlka, který poskytuje nenahraditelné informace při popisu rekolonizace střední Evropy vlky a pomáhá zmírňovat konflikty s lidmi. Genetický monitoring umožňuje přesnou identifikaci vlků, což je zásadní z několika důvodů:
- Ověření druhové příslušnosti: Fenotyp vlka může být zaměněn se psem, což ztěžuje individuální identifikaci. Genetické analýzy poskytují přesné informace o druhové příslušnosti.
- Hybridizace se psem: Monitorování genetických markerů umožňuje odhalit případnou hybridizaci mezi vlky a psy.
- Určování početnosti: Genetická data jsou klíčová pro odhad početnosti vlčí populace.
- Studium genealogie a životaschopnosti: Genetické informace jsou využívány pro analýzu rodokmenů a celkového zdraví populace.
- Prostorová ekologie: Pomocí genetických analýz lze studovat pohyb a územní nároky vlků.
- Forenzní analýzy: Genetika je nepostradatelná při analýze útoků na hospodářská zvířata a dalších forenzních případech.
„Harmonizace genetických markerů umožňuje přeshraniční srovnání dat, což je klíčové pro sledování vlčí populace v širším geografickém kontextu,“ vysvětlila Mgr. Barbora Černá Bolfíková, vedoucí katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech. „Rutinizace, automatizace a zrychlení genetických postupů je nezbytné vzhledem k potřebám institucí ochrany přírody a aktuálnosti tématu“, doplnila. „K tomu je nutná hlubší spolupráce mezi institucemi primárního výzkumu, jako je Univerzita Karlova a Česká zemědělská univerzita v Praze, a aplikační sférou, kterou reprezentuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.“
Naše role v projektu
Hlavním řešitelem projektu je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Výzkumný tým MEGERA (Molecular Ecology, Genetics and Evolutionary Research of Animals), který vede Mgr. Barbora Černá Bolfíková, Ph.D, působící na FTZ, se podílí jako spoluřešitel a významně přispívá k výzkumné a analytické části projektu. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR je aplikačním garantem, což zajišťuje, že získaná data budou přímo využitelná v praxi ochrany přírody.
Projekt TAČR – Prostředí pro život představuje důležitý krok vpřed v ochraně vlka obecného a řešení konfliktů s lidskými komunitami. Genetický monitoring vlka poskytuje nezbytné informace, které přispějí k udržitelnému managementu vlčí populace a ke zlepšení vztahů mezi vlky a lidmi.
Pro více informací a aktuální zprávy o projektu sledujte fakultní webové stránky a stránky Výzkumného týmu MEGERA.
Nové vydání "Tropical News“
Vážení studenti, kolegové, absolventi a přátelé FTZ přinášíme vám nové vydání „Tropical News“, ve kterém Vám najdete informace o aktivitách a projektech mezinárodní spolupráce na Fakultě tropického zemědělství za první pololetí letošního roku. Představujeme také naše absolventy a přinášíme novinky ze studentského života. Naším záměrem je informovat všechny naše současné i budoucí partnery a podpořit tak nové příležitosti pro spolupráci.
Newsletter je k dispozici ke stažení na odkazu níže, případně jej najdete v této sekci: https://www.ftz.czu.cz/en/r-9422-international-relations/r-11631-international-relations-office/r-17265-fta-newsletter
5. Rozvojové září, Tech4Dev Mini Summer School
Vážení kolegové, rád bych vás pozval na letošní 5. Rozvojové září, které se bude skládat z několika akcí. První akcí bude třídenní letní škola Tech4Dev Mini Summer School, kterou společně pořádá ICWD ČVUT a Surya z. s. bude se konat od 11. 9. do 13. 9. 2024 na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Celý program bude v anglickém jazyce. Bude zaměřena na různé rozvojové a humanitární projekty se zvláštním zaměřením na roli technických oborů. První den se budeme věnovat úvodu do problematiky globálního rozvoje a roli technických oborů v něm. Druhý den budou účastníkům přímo realizátory představeny různé rozvojové projekty s technickými aspekty. Třetí den bude zaměřen na architekturu.
Vzpomínka na doc. Dr. RNDr. Tomáše Ratingera, MSc., Ph.D.
V první polovině července zasáhla na naši fakultu velmi smutná zpráva. S lítostí Vám oznamujeme, že ve věku 67 let zemřel doc. Dr. RNDr. Tomáš Ratinger, MSc., Ph.D., který na naší Fakultě tropického zemědělstv?í působil od jejího založení v roce 2013 a významně se podílel na prosazení zemědělské ekonomiky jako jednoho ze stěžejních oborů naší fakulty.
Jeho kariéra na FTZ byla spojena především s výukou a výzkumem v oblasti vlivu agrárních politik na efektivitu zemědělství a udržitelnost využívání přírodních zdrojů. Měl také možnost účastnit se misí FTZ do Gruzie, Ázerbájdžánu, na Ukrajinu a do Afghánistánu, a zabýval se tématy souvisejícími se zeměmi subsaharské Afriky, Amazonie a jihovýchodní Asie.
Díky svým znalostem a postojům byl Tomáš znám nejen v okruhu zemědělských ekonomů v České republice, ale i v zahraničí. Dlouhá léta působil ve Španělsku, USA, Velké Británii a Německu a byl aktivním konzultantem a expertem Evropské komise a FAO.
Bylo by chybou, kdybychom nezmínili řadu studentů, které během své kariéry vedl a kteří jím byli významně ovlivněni ve své další profesní i osobní kariéře. Odešel tak nejen velmi respektovaný odborník, ale také velmi renesanční člověk, který svými názory a postoji ovlivnil celou generaci následovníků.
Čest jeho památce.
Pracovní nabídka – Manažer/ka projektového centra
Děkan Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze vypisuje výběrové řízení na pozici – Manažer/ka projektového centra. Hledáme uchazeče, který bude klíčovou postavou v rozvoji projektového centra na fakultě s mezinárodním zaměřením, v zeleném kampusu v Praze na Suchdole.
Propojení akvakultury a bioplynových technologií v Zambii
Projekt “Through Biogas Technology Towards Higher Resilience of the Communities in Western Province of Zambia” představuje výsledky svých aktivit v Zambii. V Zambii se obyvatelstvo často potýká s nedostupností či nedostatkem energetických zdrojů. Většina lidí je tak závislá na postupech, které nejsou energeticky dlouhodobě udržitelné. Zodpovědnost za zajištění tradičních zdrojů energie (nákup dřevěn?ého uhlí, sběr palivového dřeva) nesou ve většině případů ženy a dívky, které se tak často nemohou věnovat vzdělávání a/nebo jiným seberealizačním aktivitám.
Expedice do horských oblastí západního Balkánu:
Posílení dlouhodobé udržitelnosti sběru a komercializace místních léčivých a aromatických rostlin. V březnu 2024 se zástupci Fakulty tropického zemědělství ve spolupráci s kolegy z Rhine-Waal University (Německo) a University of Gastronomic Sciences (Itálie) vydali na expedici
Klimatická změna a její dopad úrodu
Vegetační období díky mírným zimám u nás začíná dříve. Ranní mrazy ale zůstávají a mají devastující dopad na plodiny, což se projevilo také v uplynulých dnech. Tomuto tématu se věnovala speciální příloha Hospodářských novin – Zemědělství a lesnictví, jejíž součástí je komentář profesora Bohdana Lojky z FTZ, který osvětluje, jak se měnící se podnebí může promítnout i do naší zemědělské praxe.
„Největší problém jsou jarní mrazíky. Ty u nás zůstanou a pravděpodobně budou i častější,“ říká profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství na ČZU. Tím, že vegetační období začíná rok od roku dříve, se přízemní mrazíky stávají stále častějším ohrožením úrody. V naší zeměpisné šířce jsou totiž ve srovnání s jižními oblastmi delší noci a to způsobuje, že na jaře navzdory celkovému oteplení klesnou občas noční nebo brzké ranní teploty pod nulu a ohrozí rostliny, které se mezitím začaly probouzet a kvést. Tradičně to má devastující dopad na úrodu meruněk a broskví, s prodlužováním vegetační sezony se to ale může týkat stále většího počtu pěstovaných plodin.
Celý článek si můžete přečíst na tomto odkaze: https://archiv.hn.cz/c1-67307910-vinohrad-nahoru-pastviny-dolu-klimaticka-zmena-zahybe-s-lokalitami-zemedelske-produkce, kde je také dispozici ke stažení celá speciální příloha HN.
Learn & Discuss vol. 5 – Pozvánka na setkání k diskuzi o nelegálním obchodu se zvířaty
Pojďte s námi odhalit fakta o pytláctví a obchodu s želvími vejci nebo výrobky z želvích krunýřů. Zjistěte, jak může monitoring sociálních médií pomoci při dopadení pytláků, a seznamte se s výsledky případových studií z oblasti ochrany zvířat.
Naše pozvání příjala Mgr. Hana Svobodová (Chráníme mořské želvy a.s.)., která stojí za projektem ochrany mořských želv, Ing. Tereza Švejcarová z Fakulty životního prostředí a
Mgr. ing. Jan Chmelař z České inspekce životního prostředí.
Hana Svobodová vám představí projekt „Chráníme mořské želvy“.
Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhynutím. Nejhorší situace je v Indickém oce?ánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela zmizely. Projekt Chráníme mořské želvy ve spolupráci s místními organizacemi před pytláky chrání pláže ve dvou oblastech v Indonésii (ostrov Lembata na JV země a ostrov Denawan na jihu Bornea) a v jedné oblasti na jihu Srí Lanky (pláže u města Dikwella).
Kromě přímé ochrany líhních pláží se projekt zaměřuje také na vzdělávání a rozvoji tamních obyvatel a spolupracuje také s vládními organizacemi a dalšími ochranářskými organizacemi, připravují vzdělávací materiály pro děti, které se používají v mnoha zemích světa včetně ČR. Od roku 2014 se díky těmto aktivitám podařilo zachránit více než 4 000 000 želvích vajec a toto číslo každý den stoupá.
Ing. Tereza Švejcarová se zaměří na ptactvo v jihovýchodní Asii a nelegální obchod s nimi prostřednictvím sociálních sítí.
Mgr. Ing. Jan Chmelař (ČIŽP) spolu s několika příklady z několika případových studií.
Více se dozvíte na společném setkání a po přednášce bude prostor na další diskuzi a vaše dotazy.
Pozvánka na online webinář
ACCTING (AdvanCing behavioral Change Through an INclusive Green Deal) představuje znalosti a inovace s cílem podpořit změny v chování v souvislosti s inkluzí a rovnoprávností v rámci Evropské zelené dohody.
Národní rozvojový den na Ministerstvu zahraničních věcí
O zážitcích z práce v terénu budou hovořit zástupce vyprošťovacího týmu hasičů, lékař spolupracující s Lékaři bez hranic a reportér z krizových oblastí
Na pódiu vystoupí Arthur Sniegon, který mění osudy zvířat v Africe, s Jankem Rubešem a dalšími zajímavými osobnostmi!
Zážitky a dojmy z pracovních cest ministra zahraničí J. Lipavského
Dozvíte se, jak Česko podporuje občanskou společnost a nezávislá média v zahraničí. Těšit se můžete na zajímavé hosty
Den otevřených dveří– zažijte FTZ na vlastní kůži
Přijďte se k nám podívat v pátek 22. března 2024 od 9:00 do 15:00 na Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze. Budete mít možnost poznat naše studijní programy a prostředí kampusu. Sezn?ámíte se se zástupci studentských organizací, získáte informace o studiu a o možnostech mezinárodního studia nebo zapojení do výzkumných týmů. Na 10:00 a 12:00 je připravena přednáška o studiu na FTZ, prezentace studijních programů, setkání se studenty FTZ, kteří představí benefity studia ze svého pohledu.
Vždy v celou hodinu jsou pro zájemce připraveny komentované prohlídky Botanické zahrady a přístupné budou také laboratoře a Herbárium.
Velryby jižní v ohrožení
Pozvánka na vědecký seminář Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, který se uskuteční na Fakultě tropického zemědělství v učebně č. 116 ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.
Velryba jižní čelí ochranářským výzvám od historického lovu po změnu klimatu. S přístupem molekulární ekologie lze sledovat její populační strukturu a dynamiku v průběhu času. Výzkum potvrdil konektivitu populací jižního Atlantiku. Další studie stabilních izotopů ukázaly, že jihoafrické velryby prošly dramatickým posunem na sever a diverzifikací ve strategii hledání potravy. S ohledem na další předpovědi významných dopadů globálního oteplování zůstává budoucnost velryb jižních a další mořské megafauny nejistá.
Našimi hosty budou Petra Nevečeřalová spolu se svým školitelem Pavlem Hulvou z Přírodovědecké fakulty UK, kteří jsou součástí mezinárodního týmu vědc?ů zkoumajících situaci velryby jižní. V sérii vědeckých studií se jim podařilo ilustrovat, s jakými problémy se velryba jižní (Eubalaena australis) v současnosti potýká.
Nabídka stáže v oblasti ekonomické diplomacie
MZV ČR vyhlašuje výběrové řízení na stáž v odboru ekonomicko-vědecké diplomacie (OED) na období od 15. dubna 2024 do července 2024. Nabídka je určena pro studenty vysokých škol magisterského studia (především studenty ekonomických oborů, které zajímají mezinárodní vztahy, podpora exportu a ekonomická diplomacie), občany České republiky.
Odbor ekonomicko-vědecké diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky zajišťuje koordinaci oblasti vnějších ekonomických vztahů ČR. OED je součástí sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce, která zabezpečuje prosazování ekonomických zájmů ČR v zahraniční a poskytuje podporu českým podnikům při jejich působení na zahraničních trzích či v rámci vzájemných obchodních vztahů.
Nová výstava ve vestibulu FTZ – Gandoka žije
Výstava na Fakultě tropického zemědělství ČZU nás zavádí do středoamerického nížinného pralesa v Kostarice.
Ochranou této oblasti se již tři roky zabývá český etnobiolog Vít Hrdoušek, který řídí projekt „Gandoka žije“ a nyní řeší možnost odkupu části druhově nejbohatšího nížinného pralesa pro výzkumné účely. Záměry tohoto projektu prezentoval 13.2.24 na vernisáži výstavy fotografií z tohoto nádherného kousku Střední Ameriky. Výstava fotografii včetně informací k projektu je k vidění ve vestibulu FTZ.
Projekt „Gandoka žije“ chce přispět k zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a pěstování banánů, třtiny a kakaa. Cílem projektu je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro vědce a studenty z Kostariky a Mendelovy univerzity a studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.
„V Kostarice je zjištěn?á největší diverzita suchozemských organismů na světě. V pralesním území Gandoce žije mj. i velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Nížinný prales i přilehlé korálové útesy moře, zde na hranici s Panamou jsou ještě velmi přírodní, snažíme se tu udělat osvětu a zastavit ničení pralesa také výkupem 50 hektarů pro výzkum, který pomůže lepší ochraně celého území. Tento prales, protože je dostupný, byl historicky rozdělen farmářům v rámci kolonizace, ovšem sílící tlaky pěstování banánů, kakaa nebo staveb pro turismus by vedl k vykácení podrostu a tím zničení biotopu pralesa.“
Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu přírodních biotopů a při práci na Mendelu Brno se rozhodl pro projekt záchrany pralesa Gandoka pro Nadační fond profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou k vidění do 8 března na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.
Více informací o projektu je k dispozici na tomto odkaze: https://tropicalforestry.cz/kostarika/
Fakulta tropického zemědělství oznamuje personální změny ve vedení
Prof. Ing. Jan Banout, Ph.D. přijal nabídku na pozici Prorektora pro strategii. Novým proděkanem pro vědu a výzkum se stal doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D. S účinností od 15.1.2024 ukončil své působení na pozici prvního proděkana a prod?ěkana pro vědu, výzkum a doktorské studium prof. Ing. Jan Banout, Ph.D., který přijal nabídku pana rektora na pozici Prorektora pro strategii. Na pozici proděkana pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ byl panem děkanem jmenován ke stejn?ému datu doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D.
Lecture on Gender & Teaching – Inclusion of the Gender Equality Sustainable Development Goal in Teaching
What is the gender dimension and how relevant is it in the teaching of undergraduate and postgraduate programs?
Fakulta tropického zemědělství vás zve na Dny otevřených dveří!
Dny otevřených dveří se uskuteční 19. a 20. ledna vždy od 9 do 15 hodin na Fakultě tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze.
Join us for the Conference on Transformation of Higher Education in Agriculture
Conference will take place on 12 December from 14.00 to 15.30 CET. The lecture for FTZ will be given by Ing. Jan Staš.
FTZ spolupořádala mezinárodní konferenci v Kambodži
Projekt „Rozvoj studijních programů a výzkumu v oblasti udržitelného zemědělství a akvakultury v Kambodži“ vyvrcholil již třetí mezinárodní konferencí organizovanou ve spolupráci Royal University of Agriculture v Phnom Penhu (RUA) s Českou zemědělskou univerzitou za podpory České rozvojové spolupráce.
Youth Hackathon 2022 – vítězové z FTZ!
Ing. Jan Staš, člen Biogas Research Team (BRT), se právě vrátil z čínské Sanyi, kde reprezentoval svůj tým NOSATOR-FLOW při přebírání ceny za mimořádný úspěch v soutěži, která hledala řešení problému plýtvání potravin.
Den otevřených dveří 10. listopadu
Zveme vás na Den otevřených dveří 10. 11. 2023 od 9:00 do 15:00 na Fakultě tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze.
V západní Zambii úspěšně pokračuje projekt ČRA podporující ochranu životního prostředí stavěním bioplynáren
V rámci projektu s názvem Bioplynovou technologií k vyšší odolnosti komunit v Západní provincii Zambie realizovaného společností Člověk v tísni bylo postaveno již 45 bioplynáren. Ty umí z trusu zvířat a zbytků jídla vyrobit plyn, který mohou domácnosti jednoduše využívat k vaření nebo svícení. Plyn tak dokáže nahradit dřevo a dřevěné uhlí, na které je zde odkázána většina obyvatel. Biopalivovovou technologii zambijští venkované využívají nejen jako zdroj udržitelné energie pro domácnost, ale i jako vysoce efektivní organické hnojivo.
Tropical News 7 - “Newsletter for FTA Friends”
Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the seventh issue of Tropical News.
Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague.
This newsletter is distributed twice a year, and we would like to inform all our current and future partners of the news from our faculty to create new opportunities for cooperation.
We will be happy to get you involved in FTA activities, so feel free to contact us!
Thank you for your continued support!
You can find the Newsletter in the attached file below and previous Newsletters here.
Lecture Invitation: Prof. Julius Kewir Tangka, Dr. Viyoi Catherine Tidze and Dr. Esther Etengeneng Agbor
Are you interested in advances in renewable energy research or sustainable energy sources in sub-Saharan Africa? We would like to invite you to special lectures given by Professor Julius Kewir Tangka and Doctor Viyoi Catherine Tidze. The lectures will take place on Tuesday, June 20 at 13:00 in room 401, Faculty of Tropical AgriSciences.
FTA celebrates the Day of Africa
Today we commemorate Africa Day, an annual commemoration of the founding of the Organization of African Unity on 25 May 1963. Currently, more than 150 African students are studying at our faculty in bachelor's, master’s, and doctoral programs, they are mainly from Nigeria, Ghana, Zimbabwe, Cameroon, Ethiopia, Zambia, Rwanda, Senegal and other countries.
Horizon Europe: AGRIGEP: Assessment and implementation of Agriculture and Life Science Universities’ first Gender Equality Plans in widening countries
The newly launched Horizon EU project AGRIGEP contributes to creating equal opportunities for all through responsive Gender Equality Plans & Inclusive Action at Agriculture and Life Science Universities.
Tropical News 6 - “Newsletter for FTA Friends”
Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the sixth issue of Tropical News.
Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague.
This newsletter is distributed twice a year and we would like to inform all our current and future partners of the news from our faculty to create new opportunities for cooperation.
We will be happy to get you involved in FTA activities, so feel free to get in touch with us!
Thank you for your continued support!
You can find the Newsletter in the attached file below and previous Newsletters here.
Absolvent FTZ, Petr Kříž, byl jmenován ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko
Petr Kříž, absolvent České zemědělské univerzity v Praze, Fakulty tropického zemědělství (dříve Institut tropického a subtropického zemědělství), uspěl ve výběrovém řízení, které Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo koncem září letošního roku. Přihlásilo se do něj celkem šest uchazečů. Podle výběrové komise byl nejkvalitnějším uchazečem právě Kříž, který má bohaté profesní zkušenosti z pozice ředitele regionálního pracoviště AOPK ČR (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) a velmi dobře zná i specifika národního parku. V minulosti pracoval také na Správě CHKO Labské pískovce, která tvoří ochranné pásmo právě Národnímu parku České Švýcarsko.
Čeští etnobotanici pomohli vybudovat výzkumnou laboratoř na Filipínách
„Spolupráci s místními vědeckými pracovníky navázal prof. Ing. Ladislav Kokoška, PhD., už v roce 2016, a od té doby jsme na Filipínách podnikli čtyři úspěšné expedice,“ říká vědecko-výzkumná pracovnice z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze Ing. Markéta Houdková, PhD.
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU
Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří na FTZ ČZU v Praze, který proběhne 11.11. 2022 od 9:00 do 15:00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze (viz plánek v příloze).
Botanická zahrada FTZ na Réunionu
V rámci programu Erasmus+ jsme mohli strávit sedm úžasných dní na tropickém ostrově Réunion. Nám důvěrně známé tropické rostliny jsme mohli vidět jak v divoké přírodě (prales), tak jsme měli možnost navštívit podniky, které tyto plodiny zpracovávají jako např. vanilkovou plantáž Coopérative Pro Vanille ve městě Bras Panon nebo továrnu na zpracování cukrové třtiny ve městě Saint André: Sucrerie de Bois-rouge. Setkali jsme se s kolegy z tamní botanické zahrady Jardin d’Eden a strávili nemalou část pobytu i v univerzitním kampusu Université de la Réunion. Absolvovali jsme vyčerpávající prohlídku pralesa Cirque de Salazie a Přírodní rezervace Foret des Hauts de Mont Vert s místním botanikem. Také jsme podnikli výstup na činnou sopku Piton de la Fournaise s naprosto odlišnou formou vegetace. Před odjezdem jsme ještě stihli navštívit lokální trh s ovocem a zeleninou. Tento praktický program nás obohatil o spoustu užitečných informací a poznatků, které můžeme v budoucnu aplikovat i v naší botanické zahradě, současně jsme navázali kontakty s významnými osobnostmi našeho oboru, se kterými je zajímavé sdílet pěstitelské zkušenosti na různých polokoulích.
Mezinárodní mobilita posiluje spolupráci univerzit
Patnáctiletá spolupráce Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze s Univerzitou zemědělství a lesnictví ve vietnamském Hue byla při letní návštěvě českých akademiků ve Vietnamu rozšířena o pracovníky Fakulty lesnické a dřevařské.
Ohlédnutí za konferencí TROPENTAG 2022
Ve dnech 14.–16. září 2022 se suchdolský kampus ČZU stal dějištěm mezioborové konference TROPENTAG 2022, zaměřené na tropické zemědělství a rozvoj venkova. Mezinárodní odborníci debatovali o tom, zda agroekologické zemědělství může uživit svět.
Meet the FTA Project centre and FTA experts
Please, let us invite you to the workshop „Meet the FTA Project centre and FTA experts” which will take place on 20th September 2022 from 10:00 to 12:00 at the Faculty of Tropical AgriSciences room no. 401, the event will be held in English.
Students, employees and others interested in projects are welcome.
The programme is attached.
We look forward to seeing you,
On behalf of the FTA Project centre
Tereza Žáková and Jan Staš
Výstava chilli papriček v Botanické zahradě FTZ 2022
Zveme Vás k nám do Botanické zahrady FTZ na již tradiční podzimní výstavu chilli paprik. Můžete se těšit na zhruba 130 druhů, variet a kultivarů více či méně pálivých papriček. Pro odvážné bude připravena ochutnávka čerstvých plodů s různou intenzitou pálivosti. Pro nejodvážnější máme přichystané chilli pasty vlastní výroby. Samozřejmostí bude také doplňkový prodej výpěstků našich studentů. Srdečně se na Vás těšíme!
Czechia and Vietnam: strong bilateral relations between CZU and HUAF universities have potential for much greater expansion
Interview with Prof. Dr. Phung Le Dinh, the Vice-Rector of HUAF. By Klára Jiřičná
Evaluation of the Great Green Wall project
A team of experts led by prof. Van Damme of FTA CZU published the final evaluation of FAO’s Action Against Desertification that mainly operated under the Great Green Wall initiative and was implemented in 2014-2020 aiming at tackling environmental impacts linked to drought and desertification in Burkina Faso, Ethiopia, Fiji, the Gambia, Haiti, the Niger, Nigeria and Senegal (partly during the COVID-19 pandemic).
The evaluation involved online and face-to-face interviews, field visits in 8 countries allowing for direct observation of land restoration and livelihood activities and came to the following conclusions.
Ve Vietnamu bioplynky vítají, v Česku jsme pomalejší, říká expert
Hynek Roubík je jedním z nejmladších docentů v Česku, působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity a povídal si s námi o tom, jaký je potenciál energetického využití odpadu nebo vzájemného soužití energetiky a zemědělství.
SAVE THE DATE „Univerzity pro rozvoj“ úterý 29. 11. 2022, 13:30 - 20:00
Akce Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS) pro aktéry z akademického, neziskového, veřejného a soukromého sektoru působící v obl. zahraniční rozvojové spolupráce
Tropical News 5 - “Newsletter for FTA Friends”
Dear students, colleagues, alumni, and FTA friends, Welcome to the fifth issue of Tropical News. Our newsletter will give you a brief insight into the latest activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences at the Czech University of Life Sciences Prague.
Be a Student Reporter at the Tropentag - A hybrid conference
...which will take place during 14 – 16 September 2022, Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic Can agroecological farming feed the world? Farmers' and academia's views
iPBL-EU project evaluation of the project has started
At the end of summer semester, evaluation of the projects, within the subject area of Plant Health and Plant Breeding started. The evaluation took place in different courses at our partners universities. Project final presentations were held face to face on 15th March at Swedish Agriculture University (SLU) and on 11th April at Czech University of Life Sciences Prague (CZU)
Trainings on diversifying the eating habits of Ethiopians
In recent weeks, FTA representatives Ing. Iva Kučerová, PhD and Sára Šebrlová visited the Arba Minch region in Ethiopia within the development project titled “Arba Minch Fruit Value Chain, Gamo zone, SNNPR, Ethiopia” implemented by Mendel University in Brno in cooperation with FTA, funded by the Czech Development Agency.
Erasmus+ Coffee at the Faculty of Tropical AgriSciences
On Tuesday 31st May, the International Relations Office of the Faculty of Tropical AgriSciences (IRO FTA) organized an event called “Erasmus+ ICM Coffee” to join and meet all students, who are currently studying/doing an internship at the FTA under the Erasmus+ programme, within the project of the International Credit Mobility (ICM).
Students – representatives of Albania, Bosnia and Hercegovina, Syria and Ukraine – were sharing information about their countries, their home universities as well us about their studies and experiences gained during the mobility. There was also one presentation from FTA student, who is currently doing his internship in Vietnam, in Hue.
The purpose of the event was not only to meet students from abroad, but to offer FTA students unique opportunity to make new contacts in these countries, and to apply for the ICM for the winter semester 22/23. The event was also organized to increase the visibility of the programme and to disseminate the Erasmus+ programme opportunities.
Zahradní slavnost na FTZ ČZU
Fakulta tropického zemědělství si opět připravila program v rámci Zahradní slavnosti absolventů a přátel ČZU. Můžete se těšit na prohlídky laboratoří (Herbária a Molekulární genetiky) a Botanické zahrady FTZ,
Virolog Černý v rozhovoru pro Blesk o opičích neštovicích: Hrozí nám další pandemie?
Přes dva roky života s koronavirem, 89 dní válečného konfliktu na Ukrajině a nyní svět čelí další hrozbě, kterou jsou opičí neštovice. Případů tohoto doposud vzácného onemocnění poměrně rychle přibývá. Světová zdravotnická organizace hlásí už stovky případů a nákazu potvrdilo i 12 zemí Evropské Unie. Co všechno o tomto infekčním onemocnění víme? Jak se přenáší, jaké mohou být jeho následky či možnosti léčby? Hostem Epicentra z České zemědělské univerzity v Praze byl virolog z Fakulty tropického zemědělství a také koordinátor Centra infekčních nemocí zvířat Jiří Černý.
Právě vychází časopis Živá univerzita č. 1-2/2022
Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online a zároveň i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky nejen z Fakulty tropického zemědělství.
Jak se suší mango v Kambodži? Třeba i v sušárnách z FTZ!
Metody zpracování ovoce představil Jan Staš (zaměstnanec FTZ, expert na zpracování potravin) během 10denního školení pro místní farmáře a budoucí školitele v rámci projektu „iAGRO – Improving the agricultural value chain in Kampong Speu Province, Cambodia“ implementovaným Diakonií ČCE a podpořeným Českou rozvojovou agenturou.
Annual Report 2021
Dear colleagues, students and friends of the Faculty of Tropical Agriculture, this is reportedly the first FTA annual report with a foreword in English. Rejoice and: boom drumbeat! (as Flemish poet, writer and Dada artist Paul van Ostaijen wrote in 1920).
Thai delegates from the Prince of Songkla University at the Faculty of Tropical AgriSciences
Five representatives of the Prince of Songkla University (PSU) visited CZU between 21st – 25th March 2022. The visit was based on long-term cooperation and previous projects with FTA within Erasmus+ projects such as: EURASIA 2, ALFABET, AskAsia, SIMPLE and PISAI.
New Double degree study programme at FTA
The Double degree Master study programme “Agricultural Sciences and Farming Systems in the Tropics and Subtropics” is the first Double degree (DD) programme offered by the Faculty of Tropical AgriSciences. It is the unique opportunity for students to simultaneously receive two Master degrees in the area of „Agricultural Sciences and Farming Systems in the Tropics and Subtropics“ in only 2 years and thus enhance their position in the European and Czech labour market. The main objective of the DD programme is to enable students to profit from the different background of teaching and research of the partner universities in the area of tropical agriculture. In addition to the existing single degree programme “Tropical Farming Systems”, the double degree shall offer an additional benefit for the students by an increased selection of modules offered on tropical agriculture, the acquirement of soft skills in different teaching environments as well as cultural backgrounds and performing scientific work under the supervision of two academics from two different universities. Students will benefit from the elective modules at the host university that are more focused on environment, resource efficiency, aspects of developing countries and interdisciplinary work.
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU
Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na Den otevřených dveří na FTZ ČZU v Praze, který proběhne 18.3. 2022 od 9:00 do 15:00 v budově Pavilonu tropického zemědělství, v areálu ČZU v Praze (viz plánek v příloze).
Česká zemědělská univerzita v Praze otevírá veřejnou sbírku ČZU pro Ukrajinu
Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky a vážení studenti, v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu otevírá Česká zemědělská univerzita v Praze veřejnou sbírku ČZU pro Ukrajinu na pomoc ukrajinským občanům. Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 500 201 212/0800, variabilní symbol 997301.
Prohlášení ČZU k situaci po invazi ruské armády na mezinárodně uznávané území Ukrajiny
Česká zemědělská univerzita se znepokojením sleduje útok Ruské federace na Ukrajinu. Poslední události proto nutně přiměly vedoucí představitele ČZU a jejích součástí k tomuto společnému prohlášení.
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU
21. - 22. 1. 2022
Pátek 9-15h
Sobota 9-13h
Pozvánka na konferenci Pestrá krajina
Asociace soukromého zemědělství ČR a Česká zemědělská univerzita v Praze vás srdečně zvou na konferenci PESTRÁ KRAJINA, která se koná ve středu 26. ledna 2022, v aule České zemědělské univerzity v Praze, Kamýcká 129, Praha 6 – Suchdol.
Ježci v hlavní roli příběhu o vzniku bakteriální rezistence
Rezistence k antibiotikům je důsledkem evolučních závodů ve zbrojení mezi mikroskopickými houbami a bakteriemi na tělech ježků. Takový závěr vyplývá z nové vědecké studie publikované v prestižním vědeckém časopise Nature. Účastnili se jí i dva čeští vědci, Barbora Černá Bolfíková z České zemědělské univerzity v Praze a Pavel Hulva z Univerzity Karlovy.
Tropical News 4 - “Newsletter for FTA Friends”
Dear Reader, Welcome to the fourth issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.
Visit of 4 universities in Ukraine and much more!
Our PhD students Marek Jelínek, Jan Staš and Eduardo Duque Dussán, along with Assoc. Prof. Hynek Roubík, travelled to Ukraine as delegates of the FTA under the scientific cooperation project "Strengthening scientific capacities and cooperation of Ukrainian universities in AgriSciences" supported by the Czech Development Cooperation via Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic.
Zemřel prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustil emeritní ředitel Institutu tropů a subtropů (nyní Fakulta tropického zemědělství) ČZU v Praze pan prof. Ing. Bohumil Havrland, CSc.
CZU mission to Azerbaijan under FAO project on climate change
This mission within the FAO funded project on climate change adaptation and mitigation strategies in the agricultural sector in Azerbaijan allowed us to have first direct contact with the actors in the field.
Ohlédnutí za oslavou 60.výročí založení Fakulty tropického zemědělství
V rámci Dne s FTZ, který se konal u příležitosti 60. výročí založení vysokoškolského studia tropického zemědělství v nové budově Pavilonu tropického zemědělství, byl symbolicky pasován korunou z kokosového ořech, zlatým žezlem z antilopí kosti a ananasem nový děkan prof. Patrick Van Damme z Belgie – a akademické obci fakulty přednesl tento slib:
FTA staff contributing to enhancing the educational and research activities at the Hawassa University in Ethiopia
Our employees Marie Kalousová, Barbora Černá Bolfíková, Iva Bernáthová, Stacy Hammond and Anna Chládová recently returned from Ethiopia where they conducted activities within the project “Publication and Research Activities Development for Education in Life Sciences at Hawassa University”.
Projektový maraton na ČVUT 3.-5. prosince 2021
The final phase of project Integrated Farming II in Zambia - ponds harvest
FTA experts (Jan Staš, Radim Kotrba and Petr Pudil) just started the final phase of the project “Integrated Farming II” in Zambia by conducting the monitoring harvests of the fishponds.
HACKATHON 2021 - 5. ročník
Dovolujeme si vás pozvat na prestižní akci pořádanou rektorátem ČZU v Praze a Katedrou informačních technologií. Není nutné umět programovat. Stačí trocha kreativity a zájem o aplikace jakéhokoli druhu.
Nejlepší nápady jak na klima máme na FTZ
Pavilon tropického zemědělství zvítězil v kategorii pracovní prostředí v rámci 3. ročníku soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatické změny.
Inspirační fórum IHRA 2021: Inovace v humanitárních a rozvojových aktivitách
10. listopadu 2021; 14:00–20:00; Spojka Karlín. Humanitární a rozvojové organizace již po řadu desetiletí usilují o zlepšení životní situace jednotlivců a celých komunit v rozvojových zemích. V rámci svých aktivit usilují o zavádění účinných inovativních řešení a efektivních postupů a mnohdy navazují partnerství s řadou českých i místních firem, stejně jako s řadou českých i zahraničních donorů.
Právě vychází časopis Živá univerzita č. 3-4/2021
Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online anebo ho naleznete v kampusu v tištěné podobě.
Pozvánka na Den s FTZ
Zveme Vás na Den s Fakultou tropického zemědělství ČZU v Praze, který se bude konat 15.10.2021
24.9. 2021 začíná na kampusu ČZU Noc vědců na téma ČAS
...a Fakulta tropického zemědělství se vám tentokrát otevře od 17:00 do 22:00. Srdečně vás zveme k prozkoumání našich laboratoří, k poznávačce koření či esenciálních olejů a pro odvážné nabízíme i možnost zapojit se do bojové hry.
Cena Wernera von Siemense 2021 Letos můžete vyhrát i Vy!
Již 24. rokem oceňujeme nadané studenty přírodovědných a technických oborů, akademické osobnosti a nadšené vědce prestižní Cenou Wernera von Siemense. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice.
Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, ředitelů ústavů AV a předsedkyně Akademie věd.
Přihlašování začne 1. srpna 2021. Těšíme se na nové přihlášky a děkumeme všem fanouškům vzdělání a vědy.
Doplňkové kolo na Erasmus+ studijní pobyt v letním semestru 2021/22
Přihlásit se můžete nahráním následujících dokumentů https://1url.cz/@Erasmus_Apps nejpozději do 19. září 2021, do 23:59 h
TROPENTAG 2021
Fakulta tropického zemědělství Vás srdečně zve na veřejné streamování virtuální konference Tropentag 2021, které proběhne 15.- 17. září 2021 v Pavilonu tropického zemědělství, ČZU
Erasmus+ ESCAPAdE není žádná eskapáda ale letní škola
Ve dnech 17. až 24. srpna 2021 proběhla v Alnarpu, jednom ze 4 kampusů Švédské univerzity zemědělských věd (SLU) se sídlem v Uppsale, letní škola s názvem Host Plant Resistance Breeding.
Opět jsme bojovali za Sustainable Development Goals!
Ani pandemie nemohla zastavit členy volejbalového týmu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze v účasti na turnaji v plážovém volejbale na podporu globálních cílů OSN
Jsme ve finále soutěže ADAPTERRA AWARDS 2021!
Pojďte podpořit Pavilon tropického zemědělství v soutěži o nejlepší adaptační řešení na klimatické změny. Hlasujte ZDE.
How does the tropical reality concern the Czech Republic?
“What we have seen is that over time now, a number of crops that we equate with southern areas are also being at least tested in the Czech Republic.“ Read or listen to the full interview HERE.
6. ročník mezinárodní ochranářské konference GBCC v Praze
Kam směřuje svět po roce 2020? Nutný posun od krize k ochraně biodiverzity je tématem 6. ročníku mezinárodní ochranářské konference GBCC, která se uskuteční 10.-12. listopadu 2021 v Praze
Právě vychází časopis Živá univerzita č. 1-2/2021
Výběr z aktuálního dění na ČZU vám přináší nové dvojčíslo Živé univerzity, které vychází online a zároveň i v tištěné podobě. Nejnovější dvojčíslo přináší letošní novinky i z Fakulty tropického zemědělství.
FTZ vyzývá k podpoře Zoo Hodonín, zdevastované ničivým tornádem
Tornádo, které je typické spíše pro hollywoodské filmy nežli české luhy a háje se v noci 24. června prohnalo jižní Moravou a mimo jiné srovnalo se zemí půlku ZOO HODONÍN
Na otočku v Kamerunu – věda, rozvoj, termiti
Kamerun je země plná extrémů a terénní výjezdy v něm řadím k těm nejnáročnějším vůbec. Vše buď extrémně dobře funguje, vypadá nadějně, člověka motivuje, nebo se děje přesný opak. A touhle sinusoidou tak zvaných „ups and downs“ si člověk prochází téměř neustále. Ačkoliv s kolegou Janem Šobotníkem v zemi rozhodně nepatříme mezi nováčky (na kontě 6-8 výjezdů), Kamerun si vždy najde něco, čím nás překvapí. I proto nás to baví!
Tropical News 3 - “Newsletter for FTA Friends”
Dear Reader, Welcome to the third issue of Tropical News. Our Newsletter provides a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.
Mobilní laboratoře CZU mobiLAB v Zambii
Odborníci z Fakulty tropického zemědělství uvedli do provozu 3. jednotku CZU mobiLAB – mobilní laboratoře na detekci infekčních chorob
Rozhovor děkana fakulty pro ČT24
V rozhovoru se prof. Van Damme věnuje následujícím tématům: jak přežít v době klimatických změn, proč je pro zemi jako ČR, která má mírné podnebí, důležité zabývat se tropickým zemědělstvím a jak můžeme v těchto oblastech pomáhat.
FNSSA Stakeholder Engagement Week Virtual Event
Let us kindly invite you to the On-Line Thematic Session: Activities of central and eastern EU countries in research and Innovation partnership with Africa as a part of Stakeholder engagement week that is organized within LEAP4FNSSA project
FOTOREPORTÁŽ: Inaugurace děkana prof. Patricka Van Damma
Dne 5.5. se konala inaugurace nového děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze prof.ir.dr. Patricka Van Damma. Do úřadu ho jmenoval rektor ČZU prof. Petr Sklenička. Vystřídal tak ve funkci dosavadního děkana fakulty prof. Jana Banouta.
Jak se daří rozvoji integrovaného zemědělství v Zambii?
Tým z ČZU, ve složení Vladimír Verner, Radim Kotrba, Zbyněk Polesný, Jan Staš z FTZ a Miloslav Petrtýl z FAPPZ, se právě nachází v Zambii, kde pokračují v implementaci rozvojových projektů „Integrated Farming II“ vedeným Mendelovou univerzitou v Brně a „Agribussines4LIFE“ koordinovaným Charitou Česká republika. Jak to s projekty vypadá? Podívejte se do galerie níže...
Výroční zpráva 2020 + slovo děkana FTZ
Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2020.
Češi vytvořili mobilní laboratoř, která má odhalit ebolu i covid-19
Přírodovědec Hynek Roubík stojí u zrodu zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká vědec z České zemědělské univerzity a spoluautor projektu CZU mobiLAB. Jeho hlavním těžištěm práce je přitom problematika zpracování organického odpadu v rozvojovém světě.
Online Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU
Zveme všechny zájemce o studium a další návštěvníky na online Den otevřených dveří, který proběhne 19. 3. 2021. od 11:00 do 17:00
Novinky z Etiopie: jak se daří projektům v Awasse a Arba Minch?
Fakulta tropického zemědělství má v Etiopii široké zastoupení rozvojových projektů pod záštitou České rozvojové agentury. Ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně řešíme primárně dva projekty realizované v okolí měst Arba Minch a Awassa.
Pestrá krajina 2020 - záznam konference
V letošním roce se konal již třetí ročník programu Asociace soukromého zemědělství Pestrá krajina. S oceněnými farmami za rok 2020 jsme vás bohužel ze zřejmých důvodů nemohli seznámit na prosincovém slavnostním vyhlášení, jako tomu bylo v předchozích letech, zároveň jsme jej ale nechtěli jen "odbýt" článkem o jednotlivých farmách a jejich práci. Rozhodli jsme se proto vyhlášení odložit až na konferenci, kterou plánujeme uspořádat na začátku února stejně jako vloni na České zemědělské univerzitě. Konat se bude dle možností buď prezenčně nebo on-line přenosem. Více informací najdete v článku a v přiložené pozvánce.
Seminář „Klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny v ČR a jejich vliv na zdraví zvířat“
Dovolujeme si vás pozvat na seminář, který proběhne 31.3.2021 9:30-15:00. Cílem semináře je seznámit posluchače s nejnovějšími poznatky o rizicích spojených s klíšťaty a klíšťaty přenášenými onemocněními v ČR.
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství ČZU
Zveme Vás na online Den otevřených dveří Fakulty tropického zemědělství, který proběhne 23.1. 2021 od 10:30 do 16:30.
Tropical News 2 - “Newsletter for FTA Friends”
Welcome to the second issue of Tropical News. Our Newsletter will give you a brief insight into the latest updates about activities and international cooperation at the Faculty of Tropical AgriSciences, the Czech University of Life Sciences Prague.
Vyhlášení soutěže pro zaměstnance FTZ 2020
Oddělení pro Vědu a výzkum vyhlašuje Cenu děkana FTZ za nejlepší publikační nebo popularizační výstup zaměstnanců FTZ
CZU mobiLAB nabízí komplexní řešení detekce infekčních onemocnění (včetně COVID-19) v těžko dostupných oblastech rozvojových zemí
Problematikou přenosu infekcí a jejich detekcí, především viru SARS-CoV-2, se zabývají odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ)
FTZ z Etiopie: Jak zefektivnit produkci a zpracování ovoce?
V rámci projektu Zavádění ovocného hodnotového řetězce pro zlepšenou výživu a efektivní produkci v Arba Minch Zuria se tři zástupci FTZ (Anna Maňourová, William Nkomoki a Jan Staš) společně s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně vydali do Etiopie zahájit nový čtyřletý rozvojový projekt s cílem zlepšit znalosti a dovednosti místních farmářů, diverzifikovat lokální ovocnou produkci, zpřístupnit pěstitelům nové obchodní možnosti a snížit posklizňové ztráty.
YPARD Global – Network Engagement Coordinator (Full-time position)
Through the Faculty of Tropical AgriSciences (FTA) of Czech University of Life Sciences Prague (CZU), the joint secretariat of the Young Professionals for Agricultural Development (YPARD) and the Global Forum for Rural Advisory Services (GFRAS) in Switzerland is seeking a dynamic, independent and innovative young professional for the position of the YPARD Global Network Engagement Coordinator (full-time position).
The Network Engagement Coordinator is responsible for ensuring and monitoring the active engagement of the YPARD community. The incumbent‘s work is partly framed by the communications strategies developed with the communications team and it entails the design and implementation of online and onsite innovative, collaborative and vibrant activities. The incumbent reports to the YPARD Director and works closely with the Communications Coordinator and the Digital Communication Officer. The incumbent will be based in FTA/CZU, Prague, Czech Republic, which hosts the YPARD Europe office.
Pandemie a ohrožená zvířata: pro některá hrozba, pro jiná záchrana
Čeští odborníci na ochranu afrických zvířat vysvětlují, jak a proč pandemie ohrožuje přežití tamní fauny. A čím jí naopak pomáhá.
Co si představíte, když se řekne Fufua či Mamala?
Nic? Brzy o nich jistě uslyšíte, jelikož tyto léčivé rostliny se používají v tradiční samojské medicíně k léčbě ran a popálenin. Působí totiž hojivě na tkáň kůže a inhibují růst bakterií infikujících rány. Mezinárodní tým vědců po 5 letech výzkumu odhalil léčivé vlastnosti 14 rostlin. Tým tvořili vědci z oblasti Samoan Fiti Laupu'a a prof. Ladislava Kokošky z Fakulty tropického zemědělství ČZU. Pokud se chcete o těchto úžasných rostlinách dozvědět více, podívejte se na článek v novinách Samoa Observer nebo si přečtěte celý článek ve vědeckém časopisu Journal of Ethnopharmacology.
Aktuální organizace studia na FTZ
Studium na Fakultě tropického zemědělství (FTZ) bude od 29. 9. 2020 probíhat distanční (online) formu výuky.
Jaké jsou druhotné dopady pandemie koronaviru v Nepálu?
Vědci z České zemědělské univerzity v Praze ukazují druhotné dopady pandemie koronaviru na příkladu Nepálu v rámci dokumentárního filmu "Jak se žije v Nepálu s pandemií"
ČZU nabízí pro studenty a zaměstnance další ubytovací prostory na koleji hotelového typu
ČZU zahajuje provoz nové koleje v bývalém hotelu Fortuna West v Praze 6 – Řepy přibližně 35 minut od kampusu ČZU a 17 minut od centra Prahy.
Global youth take action! The call for project
To support youth initiatives related to water management and climate change adaptation in a context of global pandemic and health emergency
Výroční zpráva 2019 + slovo děkana FTZ
Vážení kolegové, drazí studenti a přátelé Fakulty tropického zemědělství, jako obvykle, tak i letos bych se s Vámi rád podělil o nejdůležitější události, které naší fakultu potkaly v roce 2019.
Spolupráce FTZ a ICRAF
Fakulta tropického zemědělství a ICRAF (Světové agrolesnické centrum) spolu už bezmála 20 let fungují jako partnerské instituce ve výzkumu a při tvorbě společných projektů v různých částech světa, jako je Peruánská Amazonie, střední Vietnam nebo údolí Fergana ve Střední Asii.
Změna termínu státních závěrečných zkoušek na FTZ pro akademický rok 2019/2020
V souvislosti s aktuální situací kolem šíření nemoci COVID-19 dochází ke změně termínu konání státních závěrečných zkoušek (SZZ) na Fakultě tropického zemědělství (FTZ).
Zápisky z pracovní cesty do Kamerunu
Tropický entomolog a zároveň nový pedagog naší fakulty, doc. Jan Šobotník, se ze své pracovní cesty do Kamerunu vrátil s rozporuplnými pocity: na jedné straně katastrofální úbytek termitů v lese, na straně druhé však také vzorky termitofilního hmyzu, který byl dosud vědě neznámý.
ČZU ruší od 11. března do odvolání výuku
V souvislosti s rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví na základě doporučení Bezpečnostní rady státu ČZU ruší veškerou výuku, a to od 11. března do odvolání.
Nejekologičtější kampus v ČR se letos rozroste o pavilon tropického zemědělství
Areál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí a budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ), a to v letošním zimním semestru. Nabídne ty nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.
Kolik žiraf žije v Nigeru?
Snad ještě zajímavější, než počet žiraf je ale jejich způsob života v „tygří buši“. Žirafy jsou zde totiž v permanentním kontaktu s lidmi, jejich plodinami a dobytkem...
Conference co-organized by BRT
In November 2019, our Biogas Research Team co-organized conference in Bila Tserkva (Ukraine).
Studentská vědecká konference v Kambodži
FTZ pořádala druhý ročník mezinárodní vědecké konference pro mladé vědce a studenty, která se konala 5. prosince 2019 na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodži.
Workshop na téma Project management a HR AWARDS na Ukrajině
Zástupci z FTZ organizovali školení s názvem „Project management training - preparation of the EU Projects“ a „HR Awards“ na partnerských univerzitách na Ukrajině - Sumy National Agrarian University, Sumy State University, Bila Tserkva National Agrarian University v rámci projektu „Podpora mladých univerzitních kapacit v oblasti kvality vzdělávání a vědecko- výzkumných aktivit na Ukrajině“.
Scientific Conference at Royal University of Agriculture
The scientific conference 2019 for young scientists and students will be held on 5th December 2019 at the Royal University of Agriculture, Phnom Penh, Cambodia.
Multidisciplinary conference for young researchers - Bila Tserkva BTNAU
Call for absract extended till 25th October 2019!
Thai delegates of the PISAI project at FTA
This Autumn 2019, the delegates of the PISAI project (Participatory and Integrative Support for Agricultural Initiative) from Thai partner universities visited the Czech University of Life Sciences Prague (CULS) as arranged by the Faculty of Tropical AgriSciences (FTA).
Letní škola v Kambodži 2019
V letošním srpnu se na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodžském Phnom Penhu konala již šestá letní škola, která je nedílnou součástí rozvojových projektů podporovaných Českou Rozvojovou Agenturou (ČRA).
Jak běží léta s antilopami
Spolupráce zaměstnanců a studentů Fakulty tropického zemědělství na záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho v Senegalu se brzy překulí do svého dvacátého roku....
Summer school in Ukraine - Call for participants
Call for participants - Summer school at Bila Tserkva National Agrarian University with topic "Research in practice - Waste management", 22th – 31th August, 2019
EIT Food RIS Solutions - možnost zapojení pro týmy studentů - přihlášky do 30/06/2019
Dovolujeme si Vás informovat o soutěži pro studenty a mladé výzkumníky EIT Food RIS Solutions, kterou pořádá EIT Food.
Mezi levharty v jižní Namibii
Cílem výzkumu je zjistit velikost a rozšíření tamní populace levhartů, jejich habitatové a potravní preference.
Erasmus days
Přijďte se dozvědět více o programu, prohlédnout si soutěžní fotky, poslechnout si přednášky i prezentace studentů, kteří již na Erasmu byli....
13. -14. února od 10:00 do 14:00 v menze ČZU
Zástupci FTZ se zúčastnili zahájení projektu LEAP4FNSSA
V těchto dnech byl v metropoli africké Ghany Akkře oficiálně zahájen projekt v rámci programu Horizont 2020 s názvem „Long-term Europe-Africa Partnership for Food and Nutrition Security, and Sustainable Agriculture (LEAP4FNSSA)“.
Collaboration agreement signed with the National University of Mongolia
For the last two years members of our Faculty of Tropical AgriSciences have been lecturing a summer school on “livestock-wildlife interactions”, organised by the NGO People in Need. This initial contact finally lead to signing a Memorandum of Understanding with the National University of Mongolia,
FTA hosts director of Gobi B to work on the conservation of this protected area
In December, FTA had the pleasure to host the director of Great Gobi B Strictly Protected Area in Mongolia, Ganbaatar Oyunsaikhan, as part of the ongoing collaboration between our institutions and Prague Zoo.
Vyhlášení 1. Otevřené výzvy Fondu pro bilaterální vztahy
Od 31.8.2018 je možné žádat z fondu pro Bilaterární vztahy podporu na přípravu spolupráce s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem. Je možné pokrýt žádostí až 100% prostředků způsobilých nákladů.
Žádosti mohou být předkládány průběžně od data vyhlášení otevřené výzvy až do 30. srpna 2019, nebo do vyčerpání alokace výzvy.
FTZ pořádala studentskou vědeckou konferenci v Kambodži
V rámci rozvojového projektu „Zlepšení úrovně vědy a výzkumu na Royal University of Agriculture v Kambodži“ vedl tým odborníků z Fakulty tropického zemědělství a Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.
IPB Job Fair “Career and Entrepreneurship Expo 2018”
IPB Job Fair Career and Entrepreneurship Expo 2018 was held at Bogor Agriculture University in Indonesia 21st and 22nd September 2018.
Another collaboration successfully established!
Faculty of Tropical AgriSciences officially build up a partnership with Higher Institute of Environmental Sciences (HIES) in Cameroon.
Česká účast z FTZ na International Pangolin Symposium v Chicagu 2018
Autor: Markéta Swiacká. V průběhu srpna se konala v Chicagu první mezinárodní konference zaměřená na ochranu luskounů, jejímž pořadatelem byla Chicago Zoological Society v Brookfield Zoo.
Boj s prasečími výkaly aneb jak FTZ pomáhá ve Vietnamu
Pokud jste si nestihli zakoupit červencový díl časopisu 21.století a dočíst se tak o našem bioplynovém týmu, který dlouhodobě působí zejména ve středním Vietnamu, můžete si ho stáhnout a prohlédnout v přiloženém souboru.
Cashews farming in Kenya
Our students (Veronika Kristufova and Winnifred Okpo) are collecting data for their thesis. Here are their greetings from Kenya:
Terénní výzkum studentů na Ukrajině
Terénní výzkum studentů na Ukrajině na téma "Agri-Cooperatives and Institutions for Rural Development" je stále v plném proudu!
FTZ pokračuje ve spolupráci se dvěma univerzitami ze Sumy
FTZ navštívila zástupkyně ze Sumy State University a Sumy National Agrarian University - dr. Oksana Zamora.
Veřejná soutěž programu Delta
Základní parametry k 6. veřejné soutěži Delta - Program podpory aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.
Agrinatura hledá experty pro projekt „Value Chain Analysis on Pineapple in Togo“
Agrinatura hledá experty (agroekonom, expert na sociální oblast, expert na environmentální oblast, národní expert) pro projekt „Value Chain Analysis on Pineapple in Togo“.
Stáž v EFSA
The European Food Safety Authority (EFSA) otevřela pozice pro stážisty do všech svých oddělení a útvarů. Stáže jsou určeny pro mladé absolventy (min. Bc.), kteří mají možnost získat zkušenosti v dynamické evropské agentuře.
Horizon Europe + informační den k výzvám pro oblast H2020 - Societal challenge 5
Evropská komise zveřejnila návrh nového rámcového program Horizon Europe
Veřejná soutěž AZV ČR na zdravotnický výzkum
Účelová podpora MZ je určena na řešení projektů aplikovaného výzkumu, tj. projektů řešených za účelem získání nových poznatků směrovaných ke specifickému, předem stanovenému praktickému cíli s danou aplikací výsledků ve zdravotnictví.
POZVÁNKA: ČESKO-IZRAELSKÝ SEMINÁŘ
Seminář česko - izraelský k vyhlášené soutěži TA ČR DELTA, který se koná zítra ve středu 13.6.2018 v sídle TA ČR.
Kariérní dny
Kariérní dny na univerzitách v Thajsku a Kambodži byly organizovány za podpory ČZU v dubnu a květnu tohoto roku...
Žádost o vyplnění dotazníku k projektu FIT4FOOD2030
Dotazník k projektu FTI4FOOD2030. (dotazník pouze v anglickím jazyce), do 30. června 2018..
Workshop k výzvě JU Bio-Based Industries 2018
Workshop, který organizuje Technologické centrum AV ČR a Centrum vědecko-technických informací SR proběhne 19. června v Praze.
Workshopy pořádané Oddělením pro strategii
Jak na projekty na ČZU - 7.6. v 10:00
Zkušenosti s realizací projektů - 7.6. ve 13:00
Letní škola v Kambodži 2018
Pokud máte zájem o letní školu, pošlete svůj životopis a motivační dopis v angličtině do 31.3.2018 na email projectCambodia@ftz.czu.cz.
Projekt PISAI
FTZ je partnerem nového projektu Erasmus+ s názvem PISAI
Nabídka pro střední školy
Fakulta tropického zemědělství (FTZ) České zemědělské univerzity v Praze nabízí odborné přednášky pro střední školy.
FTZ zahájila realizaci nového projektu Evropské unie na podporu Fairtrade kešu ořechů v Keni
14.12.2017 se Ing. Jiří Hejkrlík, Ph.D. (FTZ) v Bratislavě zúčastnil slavnostního zahájení nového projektu Svěřeneckého fondu Evropské Unie pro Afriku.
Mezinárodní kreditová mobilita: spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou
Cílem projektu je podpora mobilit studentů a pedagogů mezi ČZU v Praze, Sumy National Agrarian University a Bila Tserkva National Agrarian University
FTZ zpracovatelem odborné studie dodavatelských řetězců kešu, manga a manioku v Zambii
„Odborné studie zaměřené na analýzu situace, potřeb a hodnotových řetězců v zemědělském sektoru v Západní provincii Zambie“
Letní škola v Kambodži
Na přelomu srpna a září KER FTZ a KZR FAPPZ organizovaly v Phnom Penhu ve spolupráci s RUA letní školu „SCIENTIFIC WORK: Step by step“.
V září proběhla letní škola v Mongolsku
"Livestock-Wildlife interactions in Mongolia"
Příručka v rámci projektu MPO – Aid for Trade (Kambodža)
„Podpora rozvoje agro-podnikatelských aktivit v Kambodži“
Slavnostní předání projektu “Enhancement of Technical Education in Cambodia”
na střední škole Preah Bat Samdech Preah Borom Neath Norodom Sihamoni General and Technical High School
Kick-Off Meeting projektu SIMPLE
24.- 26. 10. 2016 na ČZU v Praze úspěšně proběhl Kick-off meeting nově přijatého projektu Erasmus+ SIMPLE.
FTZ lídrem nového projektu EU - IQAT
spolupracuje s univerzitami v Kazachstánu a Uzbekistánu
Náměstek MZV ČR Lukáš Kaucký v Kambodži
navštívil školu krále Norodoma Sihamoniho, podporovanou projektem FTZ