Aktuality

IROICA Webinar Univerzity a mobilita v době globální polykrize

Ve čtvrtek 30. května 2024 uspořádala IROICA (Síť pracovníků pro mezinárodní vztahy Asociace evropských univerzit v oblasti přírodních věd) webinář s názvem „Univerzity a mobilita v době globální polykrize“. Akce se zaměřila na výzvy a příležitosti, kterým univerzity čelí při udržování akademické mobility uprostřed globálních krizí, jako jsou klimatické změny, pandemie, politická nestabilita a ekonomické problémy. Na webináři vystoupili odborníci, kte?ří diskutovali o strategiích pro podporu mezinárodní spolupráce, podporu mobility studentů a zaměstnanců a zajištění odolnosti vysokoškolských institucí. Účastníci řešili, jak se mohou vysoké školy přizpůsobit rychle se měnícím globálním podmínkám a zároveň nadále podporovat mezinárodní výměnu a spolupráci.

Prof. Michal Lošťák, prorektor pro mezinárodní vztahy, vedoucí Katedry humanitních studií ČZU v Praze, se podělil o své myšlenky na téma „Univerzity v době globální polykrize“ a „V jakém smyslu jsou současné krize příležitostí pro změnu paradigmat internacionalizace na univerzitách v oblasti přírodních věd?“.

“Díky bohatým zkušenostem s realizací projektů v různých zemích světa, např. Kambodža, Gruzie, Etiopie, Sýrie, Ukrajina, Zambie, jsme ve spolupráci s expertem na bezpečnost pracovníků při zahraničních cestách vytvořili pravidla a postupy pro výjezdy studentů a pracovníků FTZ a založili bezpečnostní tým pro zahraniční mobility,” představila projekty, a postupy pro výjezdy do zahraničí Dr. Petra Chaloupková, proděkanka pro mezinárodní vztahy Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Zaměřila se na „Praktické a etické aspekty mobilit v době globálních polykrizí“a podělila se o praktické zkušenosti s mezinárodními mobilitami na FTA. Propagovala také výstupy projektu Multiclass: Multikulturní třídy: inkluzivní učení a výuka ve vysokoškolském vzdělávání. 

Toto setkání poskytlo cenné pohledy a praktická řešení pro pracovníky ve vysokoškolském vzdělávání, kteří se pohybují ve složitých podmínkách globálních polykrizí.

Letní škola 2024 v Kambodži

Fakulta tropického zemědělství oznamuje možnost přihlásit se na Letní školu 2024 v Kambodži, jejímž tématem jsou: "Zemědělsko-potravinářské systémy směřující k zeleným technologiím a soběstačnosti". 

Podpora mobilit na krátkodobá studia a stáže

Oddělení mezinárodních vztahů a Oddělení pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ oznamují možnost požádat o příspěvek na cestovní náklady

Kombinovaný intenzivní program (BIP) pro udržitelné zemědělství 2024 na Ondokuz Mayis University v Turecku

Online května + 3. června + 10. června 2024; Prezenčně 22.–26. července 2024. Počet účastníků z ČZU: 6 studentů (bakalářský, magisterský nebo doktorandský stupeň). Účastníci obdrží certifikát a potvrzení o splnění 3 kreditů ECTS.

Nová výstava ve vestibulu FTZ – Gandoka žije

Výstava na Fakultě tropického zemědělství ČZU nás zavádí do středoamerického nížinného pralesa v Kostarice.

Ochranou této oblasti se již tři roky zabývá český etnobiolog Vít Hrdoušek, který řídí projekt „Gandoka žije“ a nyní řeší možnost odkupu části druhově nejbohatšího nížinného pralesa pro výzkumné účely. Záměry tohoto projektu prezentoval 13.2.24 na vernisáži výstavy fotografií z tohoto nádherného kousku Střední Ameriky. Výstava fotografii včetně informací k projektu je k vidění ve vestibulu FTZ.

Projekt „Gandoka žije“ chce přispět k zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a pěstování banánů, třtiny a kakaa. Cílem projektu je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro vědce a studenty z Kostariky a Mendelovy univerzity a studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.

„V Kostarice je zjištěn?á největší diverzita suchozemských organismů na světě. V pralesním území Gandoce žije mj. i velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Nížinný prales i přilehlé korálové útesy moře, zde na hranici s Panamou jsou ještě velmi přírodní, snažíme se tu udělat osvětu a zastavit ničení pralesa také výkupem 50 hektarů pro výzkum, který pomůže lepší ochraně celého území. Tento prales, protože je dostupný, byl historicky rozdělen farmářům v rámci kolonizace, ovšem sílící tlaky pěstování banánů, kakaa nebo staveb pro turismus by vedl k vykácení podrostu a tím zničení biotopu pralesa.“

Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu přírodních biotopů a při práci na Mendelu Brno se rozhodl pro projekt záchrany pralesa Gandoka pro Nadační fond profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou k vidění do 8 března na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.

Více informací o projektu je k dispozici na tomto odkaze: https://tropicalforestry.cz/kostarika/

FTZ je součástí konsorcia pěti evropských univerzit, které nabízí program Global Forestry. Přihlášky je možné podávat do 1. března 2024

Global Forestry (GLOFOR) je dvouletý magisterský program Erasmus Mundus světové úrovně v anglickém jazyce, který připravuje absolventy na řešení obrovských současných výzev a potenciálů lesnictví s problémy ochrany biodiverzity, zm?ěny klimatu a rozvoje oběhového biohospodářství.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.