Česká zemědělská univerzita v Praze představuje koncept mobilních laboratoří CZU mobiLAB. CZU mobiLAB je připravena k plnému využití v humánní a veterinární medicíně k detekci libovolných infekčních agens na základě detekce jejich nukleových kyselin v odebraných vzorcích. Koncept CZU mobiLAB umožňuje využití v těžko dostupných oblastech rozvojového světa, zároveň nabízí řešení pro vyspělé státy v případě reakce na nečekané hrozby.
Problematikou přenosu infekcí a jejich detekcí, především viru SARS-CoV-2, se zabývají odborníci z Fakulty tropického zemědělství (FTZ), kteří nyní přichází s konceptem CZU mobiLAB.
„CZU mobiLAB představuje komplexní řešení, které umožňuje aplikovat nejmodernější molekulárně biologické detekční metody v odlehlých či zničených oblastech. Zásadní výhodou navrhovaného řešení je koncepce mobilní laboratoře, která je unikátní ve své velikosti a váze. Jedná se o mobilní laboratoř, kterou je možno přepravovat v automobilu typu velké SUV/off-road, případně ručně, což je pro nedostupné oblasti zásadní,“ říká jeden z autorů konceptu Dr. Hynek Roubík z FTZ.
První 4 jednotky CZU mobiLAB jsou v současné době připravovány na základě grantu od České rozvojové agentury, jako součást české rozvojové spolupráce v Etiopii a Zambii ve spolupráci s humanitární organizací ADRA.
„Česká rozvojová agentura se rychle připojila k aktivitám dalších donorů a vyčlenila ze svého rozpočtu prostředky na humanitární výzvu reagující na situaci vzniklou v souvislosti s šířením pandemie COVID-19 také v rozvojovém světě. Jako agentura, jejímž posláním je kromě pomoci těm nejpotřebnějším také šíření dobrého jména ČR ve světě, jsme velmi rádi, že můžeme být partnerem tohoto inovativního konceptu a pomoci tak šíření unikátního českého know-how v našich prioritních zemích,“ dodává Barbora Žáčková, projektová manažerka pro Zambii.
„Použití mobilní laboratoře v jinak nedostupných oblastech Etiopie a Zambie pomůže zpomalit šíření covid-19 a dalších infekčních onemocnění, a to díky včasnému odhalení nakažených lidí,“ poznamenává k tomu Marcela Zárubová, koordinátorka projektu z organizace ADRA.
„Nejnutnější zázemí je laboratoři poskytnuto v nafukovacím stanu. Laboratoř sama je pak vybavena zdrojem elektrické energie v podobě generátoru a potřebnými přístroji, které umožňují samotnou detekci jednotlivých patogenů za využití molekulárně biologických metod (PCR, LAMP atd.),“ dodává další z autorů konceptu, virolog Dr. Jiří Černý z FTZ.
CZU mobiLAB je vybavena klíčovými prvky (1) Box-portable mobile laboratory for infectious diseases detection (2) Tent - Shelters of HF production series SMART (3) Decontamination shower. „Po příjezdu na místo se dá laboratoř rozložit a může plnohodnotně fungovat. Není problém ji na rozdíl od jiných laboratoří dopravit do těžko dostupných oblastí,“ dodává Dr. Hynek Roubík.
Laboratoř je plně vybavená a schopná fungovat v režimu „off-grid“ (to je pouze z vlastních zdrojů bez napojení na jakékoliv inženýrské sítě). „Další klíčovou výhodou je multifunkční design laboratoře, který umožňuje, aby mohla přesně a rychle určit infekční agens způsobujících nakažlivá onemocnění, což je základním předpokladem pro jejich úspěšné zvládnutí,“ dodává na závěr Dr. Jiří Černý.
CZU mobiLAB bude připravena jako reakce na případné další hrozby u ve světě i u nás. Protože v případě potřeby nebude problém laboratoř dopravit kamkoliv na světě. V dalších verzích CZU mobiLAB dojde k rozšíření možných prováděných testů o serologické testy a kultivační metody, kterými bude možné detekovat širší spektrum patogenů, a o další biochemické testy neinfekčních onemocnění (jako například analýza krevního obrazu atd.).