Třetí setkání konsorcia projektu na ČZU: Příprava na implementaci reformy doktorského studia 2024-2024

Dne 26. září 2024 proběhlo na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) třetí setkání konsorcia projektu „Příprava na implementaci reformy doktorského studia“. Akce, která se konala v prostorách rektorátu ČZU, přilákala zástupce akademických institucí z celé České republiky a přinesla cenné diskuse a podněty k plánovaným změnám v doktorském studiu. Setkání se osobně účastnilo 26 účastníků a distančně dalších 56 účastníků.

Program setkání byl zahájen vystoupením koordinátora projektu za ČZU, prof. Ing. Jana Vymazala, CSc., který představil fungování doktorského studia na ČZU. Na to navázal doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D., který představil podobu doktorského studia na příkladu Fakulty tropického zemědělství ČZU a nastínil klíčové oblasti, které reforma v následujících měsících zasáhne a otevřel diskuzi pro témata související s kvalitou doktorského studia.

Důležitou částí programu byla prezentace koordinátora celého projektu Mgr. Lukáše Nachtigala z Univerzity Karlovy, který přiblížil hlavní cíle konsorcia a představil dosavadní výsledky projektu a který se poté zaměřil na aktivity pracovních skupin zapojených do projektu a jejich dosavadní výsledky. Prezentace nabídla podrobnosti o výstupech jednotlivých týmů, které pracují na revizi doktorandského vzdělávání v souladu s evropskými standardy.

Po těchto prezentacích následovala panelová diskuse na téma "Standardy školitelů", kterou moderoval doc. Ing. Hynek Roubík, Ph.D. Diskutovalo se o kvalifikaci, zodpovědnosti a rolích školitelů ve vztahu k doktorandům, přičemž diskuze nabídla různé perspektivy a zkušenosti z českých i zahraničních univerzit. Diskuse se ukázala jako velmi plodná a otevřela prostor pro další podněty k optimalizaci doktorského vedení.

Po společném obědě se program zaměřil na tři specifická témata v rámci jednání kulatého stolu.

• Přijímací řízení: Diskuse o zefektivnění a standardizaci přijímacích procesů pro doktorské studium.
  • Revize vnitřních předpisů: Identifikace oblastí, kde je třeba aktualizovat vnitřní směrnice a předpisy pro lepší fungování doktorských programů se zaměřením na práva a povinnosti hlavních aktérů v rámci organizace doktorského studia.
  • Evaluace studijní zátěže: Hodnocení adekvátnosti studijního zatížení doktorandů s cílem optimalizovat časovou náročnost a kvalitu výzkumu.

Během jednání kulatého stolu sdíleli své zkušenosti s náborem a přijímáním nových doktorských studentek a studentů a průběh studia také zástupci z Masarykovy univerzity, Univerzita Pardubice, Západočeské univerzita v Plzni a Akademie výtvarných umění v Praze.

Akce se nesla v duchu otevřené spolupráce mezi zúčastněnými institucemi a přinesla konkrétní výstupy pro pokračující práci na reformě doktorského studia. Vytvoření prostoru pro otevřené sdílení příkladů dobré praxe a vzájemné konzultace plánovaných kroků v oblasti doktorského studia lze hodnotit jako jeden z hlavních přínosů projektu.

„Třetí setkání konsorcia ukázalo, že české univerzity jsou připraveny spolupracovat na modernizaci doktorského vzdělávání a vytvořit prostředí, které podpoří nejen kvalitní výzkum, ale i rozvoj nových generací vědců.“ shrnul setkání Hynek Roubík.

Projekt „Příprava na implementaci reformy doktorského studia 2024-2024“ byl podpořen MŠMT.

Hynek Roubík

Jan Vymazal