Záchranný program antilopy Derbyho: Studující FTZ jsou součástí týmu, který chrání biodiverzitu v Senegalu

V rámci studia na Fakultě tropického zemědělství (FTZ) mají studující spoustu možností zapojit se do reálných projektů, které mají zásadní dopad na ochranu životního prostředí a biodiverzity v tropických oblastech. Nedávno se z afrického Senegalu vrátily dvě studentky, doktorandky prvního ročníku na FTZ, které se zapojily do záchranného programu antilopy Derbyho.

Západní poddruh antilopy Derbyho (Tragelaphus derbianus derbianus), je jedním z vlajkových druhů západoafrické savany. Jediná volně žijící populace, nacházející se v národním parku Niokolo Koba v Senegalu, dlouhodobě balancuje na prahu životaschopnosti.  Vlivem ztráty životního prostředí, konkurence s hospodářskými zvířaty a pytláctví nyní čítá již jen něco kolem 200 jedinců.

V roce 2000 vznikl pro antilopu Derbyho, v úzké spolupráci se skupinou odborníků, nadšenců a studentů z České zemědělské univerzity v Praze, záchranný program. Spolek, nyní vystupující pod názvem Antelope Conservation, je v současné době mezinárodně etablovanou ochranářskou organizací, která pomáhá budovat kapacity na ochranu antilop v rozsáhlém regionu západoafrické a středoafrické savany a poskytuje vědecké podklady pro rozhodování v oblasti ochrany přírody a podporu pro projekty přímo v terénu.

Každý rok se členové týmu vydávají do Senegalu, aby v rezervacích Bandia a Fathala pomohli s monitoringem polodivoké populace antilopy Derbyho. Ta byla založena převozem pouhých 6 jedinců odchycených v Niokolo Koba do rezervace Bandia v roce 2000. Do rezervace Fathala pak byli první Derbíci transportováni z Bandie v roce 2006. Nyní tyto populace dohromady čítají již přes 170 jedinců. Letos se monitoringu zúčastnila také Ing. Ema Cetkovská.

Ema se ve své bakalářské i diplomové práci věnovala genetice antilop a dlouhodobě působí v týmu Antelope Conservation jako klíčový dobrovolník. Pro Emu byl letošní výjezd již druhým v pořadí, a vzhledem k jejím zkušenostem a dobré znalosti francouzštiny byla pro tuto práci jasnou volbou. Během svého pobytu v Senegalu se podílela na monitorování a identifikaci antilop Derbyho v rezervacích Bandia a Fathala. Díky svým znalostem genetiky také aktivně přispívá při analýze genetické diverzity, což je klíčové pro dlouhodobou ochranu tohoto poddruhu. Její práce nejen pomáhá lépe porozumět chování a potřebám antilop Derbyho, ale také může pomoci přispět k vytvoření strategií pro zachování druhu. Mimo samotného monitoringu Ema velmi dobře zvládá i spolupráci s managery a zaměstnanci rezervací, která je klíčová pro úspěch tohoto záchranného programu. Ti poskytují cenné informace a asistenci při terénní práci, což umožňuje získání důležitých dat a lepší porozumění situaci v terénu.

Mimo rezervací letos po delší době vyjela jedna ze studentek i přímo do Národního Parku Niokolo Koba, který se nachází na jihovýchodě Senegalu a je druhým největším národním parkem v západní Africe.

Ing. Kristýna Stehlíková se již ve své diplomové práci zabývala velikostí a složením divoké populace antilopy Derbyho a doktorátem tak navazuje na svůj předchozí výzkum. Tématem její disertační práce je antilopa Derbyho jako modelový druh pro porozumění faktorů limitujících růst populace velkých býložravců v západoafrické savaně. Pro svou práci využívá především data z fotopastí, a právě práce s fotopastmi byl hlavní důvod jejího výjezdu. Kristýna se v Niokolo připojila k týmu rangerů a ochránců parku z Direction des Parcs Nationaux Senegal a Panthera Senegal, se kterými Antelope Conservation dlouhodobě spolupracuje. Celkově strávila více než týden v terénu při každoročním umisťování fotopastí v rámci ekologického monitoringu volně žijící zvěře. Každé ráno vyráželi s týmem místních rangerů na trasu čítající 10–20 kilometrů, aby na vhodných místech připevnili fotopasti, které tam následně zůstanou po dobu cca 3 měsíců. Na začátku období dešťů budou pak fotopasti opět sebrány. Výsledná data z tohoto i dalších let Kristýna následně využije k analýzám ve své disertační práci.

Expedice do Senegalu není jen o vědeckém výzkumu. Je to také výborná příležitost pro studenty FTZ zažít práci v terénu, poznat nové kultury a přispět k ochraně ohrožených druhů. Zapojení studentů do takových projektů nejen rozšiřuje jejich obzory, ale také je připravuje na budoucí kariéru v ochraně životního prostředí a udržitelném rozvoji a má reálné dopady. Navzdory mnoha výzvám, jako je pytláctví a úbytek přirozeného prostředí, se díky aktivitám spolku Antelope Conservation daří udržovat stabilní, polodivokou populaci antilop Derbyho, která slouží jako významná genetická rezerva a edukační prvek pro širokou veřejnost. Tato dlouholetá práce je krásným příkladem úspěšné spolupráce mezi vědci, studenty a místními komunitami.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.