Křest knihy "Zvířata v éře lidí", do které přispěla vědkyně z FTZ Barbora Černá Bolfíková

Dne 8. října 2024 proběhl v Praze slavnostní křest nové knihy "Zvířata v éře lidí", která přináší sérii rozhovorů o fascinujících, dojemných i překvapivých příbězích ze života zvířat. Autorkou této publikace je Lenka Vrtišková Nejezchlebová, redaktorka Deníku N, která v knize představuje dvacítku rozhovorů s předními vědci a vědkyněmi. Českou zemědělskou univerzitu (ČZU) ve sbírce zastupuje Mgr. Barbora Černá Bolfíková, Ph.D. z Fakulty tropického zemědělství (FTZ), která se mimo jiné zabývá také výzkumem ježků.

Barbora Černá Bolfíková přispěla rozhovorem, který vychází z její práce o rezistenci bakterií u ježků, konkrétně o jejich schopnosti vytvářet odolnost vůči antibiotikům. Tento výzkum, který se stal součástí mezinárodní studie publikované v prestižním časopise Nature, odhaluje, jak některé rezistentní bakterie vznikají zcela přirozeně v bodlinách ježků, bez přímého zásahu člověka. Její rozhovor pro Deník N, který byl v knize využit, se mimo jiné zabývá otázkami, jak ježci přispívají k "závodům" mezi bakteriemi a antibiotiky, jak se mohou nakazit stafylokokem a jakým způsobem je ovlivňuje lidská činnost, například nadužívání antibiotik.

Kniha "Zvířata v éře lidí" se dotýká mnoha dalších témat o soužití zvířat s člověkem – od velryb a vlků až po komáry a potkany. Každý rozhovor odhaluje, jak lidská činnost stále více ovlivňuje svět zvířat. Publikace je doprovázena ilustracemi Martiny Fischmeister a vychází v knižní edici Deníku N.

Tato kniha nabízí nejen hlubší vhled do života zvířat, ale také příležitost zamyslet se nad vlivem lidské civilizace na faunu, a je proto cenným příspěvkem jak pro odborníky, tak pro širokou veřejnost. Příspěvek Barbory Černé Bolfíkové zdůrazňuje význam výzkumu zvířat v souvislosti s ekologickými a zdravotními výzvami, kterým dnes čelíme.

Autorka knihy, Lenka Vrtišková Nejezchlebová, má dlouholeté zkušenosti v oblasti žurnalistiky a vědecké komunikace. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor a několikrát byla v nejužší nominaci. Její práce se zaměřuje na zpřístupnění vědy širšímu publiku.

Zajímá vás, jak žijí ježci a co z nich dělá klíčové protagonisty vědeckých studií? Neváhejte a přečtěte si rozhovor s Barborou Černou Bolfíkovou v nové knize!

Foto: Hana Grohová, Deník N