Aktuality

Nishanth Gurav zvolen Student Ambassador Society for Ethnobotany

S hrdostí oznamujeme, že Nishanth Gurav, student třetího ročníku doktorského programu na Tropical Botany and Ethnobiology Lab (TRIBE), Fakulty tropického zemědělství (FTA), České zemědělské univerzity v Praze, byl vybrán jako Student Ambassador a člen studentského výboru prestižní Society for Ethnobotany (SEB).

Nishanth pochází z Indie a jeho výzkum se zaměřuje na udržitelné praktiky a lidovou taxonomii jedlých planých rostlin používaných kmenem Gondů v oblasti Bastar v Indii. Má rozsáhlé zkušenosti s vytvářením Biologických registrů (People’s Biodiversity Registers) ve více než 70 vesnicích v indických státech Karnátaka a Čhattisgarh.

Jako člen studentského výboru SEB (funkční období červen 2024 – červen 2026) se bude podílet na správě sociálních sítí a blogu studentského výboru a na organizaci studentských akcí a iniciativ v oblasti etnobotanického výzkumu.

Gratulujeme Nishanthovi k tomuto významnému úspěchu a přejeme mu hodně úspěchů v jeho budoucí práci!

 

Více informací o SEB najdete na webových stránkách SEB.

Klenoty západoafrické savany: Výstava fotografií a seminář na FTZ

Srdečně vás zveme na jedinečnou výstavu Klenoty západoafrické savany, která přiblíží krásu a rozmanitost západoafrické přírody prostřednictvím fotografií rodiny 7x7 family. Tato výstava zároveň zdůrazní význam ochrany ohrožených druhů, jako je antilopa Derbyho, největší antilopa světa.

Výstava bude doplněna o seminář, který se uskuteční ve 14:00 v učebně FTZ-116. Povede jej doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. (Wildlife Ecology Lab), která je také předsedkyní spolku Antelope Conservation. Na semináři představí projekt rodiny 7x7 family, která sdílí své zážitky a zkušenosti z putování západní Afrikou, a vysvětlí důležitost ochrany biologické rozmanitosti.

Vernisáž výstavy se uskuteční 3. října 2024 v 15:00 ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství. Zahájení se zúčastní Mgr. Lenka Pokorná, bývalá velvyslankyně ČR v Senegalu, a Mgr. Václav Prášil z Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  1. října 2024 Vestibul FTZ, ČZU Praha Seminář: 14:00 (učebna FTZ-116) Vernisáž: 15:00

Přijďte se inspirovat a objevit krásy západoafrické přírody!

Zveme vás na Noc vědců na FTZ

Noc vědců je jedinečná akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise s cílem ukázat, že věda není nudná, ale naopak fascinující a plná zajímavostí. Každoročně se stovky vědeckých pracovišť po celé Evropě otevírají veřejnosti, aby přiblížily, jak věda přispívá k našemu životu. Komentované prohlídky, přednášky, workshopy a vědecké show boří mýty o vědcích jako lidech zavřených v laboratořích. Noc vědců je pro všechny – děti i dospělé – a nabízí vstup zdarma. Téma letošního ročníku je Proměna.

 

Přijďte 27. září 2024 a zažijte jedinečnou noc plnou objevů na Fakultě tropického zemědělství!

 

Co vás čeká?

 

Noční exkurze tropickým a subtropickým skleníkem

Zažijte magickou atmosféru Botanické zahrady za tmy! Projděte se mezi tropickými rostlinami, ochutnejte exotické ovoce a užijte si smyslový zážitek vůní z dalekých krajin.

 

Komentovaná prohlídka Laboratoře rostlinných explantátů 

Vstupte do světa rostlin pěstovaných „ve skle“. Dozvíte se o množení, šlechtění a uchovávání rostlinných genetických zdrojů a uvidíte rostliny z nového pohledu.

 

Přednáška: Změny klimatu a jejich vliv zdraví

RNDr. Jiří Černý, Ph.D., vám osvětlí, jak globální oteplování ovlivňuje šíření nemocí v našich šířkách a jaké dopady bude mít proměna klimatu na lidské zdraví.

 

Workshop: Od odpadu ke cennému materiálu

Zjistíte, jak biologický odpad proměnit v kvalitní hnojivo pomocí vermikompostování – procesu, který využívá žížaly a mikroorganismy.

 

Voňavá proměna léčivých rostlin: Etnobotanika a přírodní silice 

Laboratoř etnobotaniky vám představí léčivé rostliny a ukáže, jaké účinky mají přírodní silice v tradiční medicíně.

 

Komentovaná prohlídka Laboratoře molekulární genetiky 

Odhalte tajemství DNA a zjistěte, co nám prozradí o rostlinách a zvířatech. Uvidíte živočišné i rostlinné vzorky, které jsou klíčem k našim projektům.

 

Spolek Antelope Conservation: Rohaté krásky s pohnutým osudem

Poznejte antilopu Derbyho, jednu z největších a nejohroženějších antilop světa, a zjistěte, jak se můžete podílet na její ochraně.

 

Kdy: 27. 9. 2024 – od 17-21 hodin.

 

Těšíme se na vás!

Welcome kurz pro nové zahraniční studenty

V úterý 10. září 2024 proběhl na FTZ pro nové studenty uvítací online kurz, jehož tématem bylo „Multikulturní prostředí a studium v České republice“. Organizaci zajistilo Oddělení mezinárodní vztahů na FTZ spolu s týmem studentů z FTZ - Student Ambassadors. Tento kurz nabídl novým zahraničním studentům praktické rady o studiu v ČR, seznámil je s kulturními rozdíly a poskytl příležitost navázat kontakty s ostatními studenty i vyučujícími.

Úvodní slovo pronesla proděkanka fakulty Petra Chaloupková, která přivítala všechny nové studenty a zdůraznila význam podpory multikulturního prostředí na FTA. Studenti ze Student Ambassadors poté představili užitečné tipy, jak zvládnout první týdny v České republice, od bydlení přes studium až po každodenní život.

Studenti, kteří mají zájem o další informace nebo potřebují podporu, mohou kontaktovat Student Ambassadors, najdou potřebné detaily i kontakty na tomto odkaze: https://www.ftz.czu.cz/en/r-9423-projects-and-partnerships/r-20403-associations-at-fta/r-20408-student-ambassadors/the-international-student-centre-fta.html.

Kdo jsou Student Ambassadors? Student Ambassadors je skupina současných studentů FTZ, kteří jsou pomáhají nově příchozím a podporují přátelské a vstřícné prostředí na fakultě. Organizují zajímavé akce a aktivity, jejichž cílem je usnadnit začlenění nových studentů a podpořit týmového ducha na fakultě.

Máte zájem o zapojení do týmu nebo potřebujete poradit? Kontaktujte nás na student_ambassadors@ftz.czu.cz.

Už se to blíží…

…za necelé tři týdny začíná výstava chilli papriček!

Fakulta tropického zemědělství bude hostit prestižní mezinárodní konferenci - The Society for Ethnobotany Annual Meeting 2025

V červnu 2025 se Praha stane centrem mezinárodního dění v oblasti etnobotaniky, když Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity přivítá prestižní mezinárodní konferenci *The Society for Ethnobotany (SEB) Annual Meeting*. Toto setkání, které každý rok přitahuje odborníky z celého světa, představuje jedinečnou příležitost pro sdílení vědeckých poznatků a diskusi o klíčových otázkách, jako jsou udržitelné využívání rostlin, ochrana biodiverzity a adaptace na klimatické změny.

 

Co je etnobotanika?

 

Etnobotanika, často nazývaná „věda o přežití“, se zabývá studiem vztahů mezi lidmi a rostlinami, které využívají k přežití, léčbě nemocí, potravinové soběstačnosti nebo v rámci svých kulturních a náboženských praktik. Tento multidisciplinární obor zahrnuje botaniku, ekologii, antropologii a historii, a má zásadní význam pro porozumění tomu, jak různé kultury po celém světě využívají rostliny pro své potřeby.

 

Etnobotanika hraje klíčovou roli v udržitelnosti, protože nám umožňuje chápat tradiční způsoby hospodaření s přírodními zdroji, které se často ukazují jako efektivní a šetrné k životnímu prostředí. Výzkum v této oblasti může přinést zásadní poznatky pro současné globální výzvy, jako je změna klimatu, ztráta biodiverzity a potravinová bezpečnost.

 

Society for Ethnobotany (SEB)

 

The Society for Ethnobotany je přední mezinárodní organizací zaměřenou na výzkum a propagaci etnobotaniky. Společnost vznikla v roce 1959 a od té doby se stala důležitým fórem pro vědce, kteří se zabývají vztahy mezi rostlinami, kulturami a životním prostředím. V červnu 2023 změnila svůj název z původního „Society for Economic Botany“ na současný, aby lépe vystihovala rozsah svého působení.

 

Konference SEB se konají každoročně a slouží jako platforma pro sdílení nejnovějších výzkumů a diskusí o udržitelném využívání přírodních zdrojů, ochraně ekosystémů a přizpůsobení se globálním výzvám, jako jsou změna klimatu a ztráta biodiverzity. Setkání v roce 2025 v Praze přiláká odborníky z celého světa a poskytne prostor pro mezinárodní spolupráci v těchto klíčových oblastech.

 

Praha jako centrum vědeckého dialogu o etnobotanice

 

„Jsme velmi hrdí na to, že můžeme hostit takto prestižní konferenci, která propojuje vědecké kapacity a odborníky na etnobotaniku z celého světa,“ uvedl děkan Fakulty tropického zemědělství Patrick Van Damme. „Tato událost je nejen příležitostí pro posílení mezinárodní spolupráce, ale také šancí pro naše studenty a vědce zapojit se do aktuálních světových výzkumů o udržitelném rozvoji a ochraně přírodních zdrojů.“

 

Patrick Van Damme, který vede fakultu od roku 2021, patří k předním expertům na tropické zemědělství a etnobotaniku. Jeho vědecká dráha začala na Ghent University, kde se již během studií začal intenzivně věnovat problematice udržitelného využívání rostlin v tropických a subtropických oblastech. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří práce na iniciativě Great Green Wall, jejímž cílem je do roku 2030 vytvořit zalesněnou bariéru v oblasti subsaharské Afriky a zabránit tak rozšiřování pouště Sahara. Van Damme dlouhá léta působil v rámci etnobotanických výzkumů v zemích jako Namibie, Senegal, Togo a Ekvádor.

 

 

Bohatý doprovodný program a kulturní exkurze

 

Součástí konference budou i exkurze, které účastníkům představí nejen krásy Prahy a její bohatou historii, ale také českou kulturu, produkty a tradice. Plánované výlety budou zaměřeny na propojení vědecké diskuze s kulturním kontextem České republiky, což poskytne zahraničním účastníkům komplexní zážitek z pobytu.

 

Konference SEB je významným krokem v rozvoji mezinárodní spolupráce a vědeckého výzkumu na Fakultě tropického zemědělství. „Naše fakulta má dlouhou tradici v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany biodiverzity a výzkumu rostlin v tropických oblastech. Jsme nadšeni, že můžeme hrát tak důležitou roli při pořádání této významné akce,“ uzavírá Van Damme.

 

 

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.