Zveme vás na Noc vědců na FTZ

Noc vědců je jedinečná akce, která vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise s cílem ukázat, že věda není nudná, ale naopak fascinující a plná zajímavostí. Každoročně se stovky vědeckých pracovišť po celé Evropě otevírají veřejnosti, aby přiblížily, jak věda přispívá k našemu životu. Komentované prohlídky, přednášky, workshopy a vědecké show boří mýty o vědcích jako lidech zavřených v laboratořích. Noc vědců je pro všechny – děti i dospělé – a nabízí vstup zdarma. Téma letošního ročníku je Proměna.

Přijďte 27. září 2024 a zažijte jedinečnou noc plnou objevů na Fakultě tropického zemědělství!

Co vás čeká?

Noční exkurze tropickým a subtropickým skleníkem

Zažijte magickou atmosféru Botanické zahrady za tmy! Projděte se mezi tropickými rostlinami, ochutnejte exotické ovoce a užijte si smyslový zážitek vůní z dalekých krajin.

Komentovaná prohlídka Laboratoře rostlinných explantátů

Vstupte do světa rostlin pěstovaných „ve skle“. Dozvíte se o množení, šlechtění a uchovávání rostlinných genetických zdrojů a uvidíte rostliny z nového pohledu.

Přednáška: Změny klimatu a jejich vliv zdraví

RNDr. Jiří Černý, Ph.D., vám osvětlí, jak globální oteplování ovlivňuje šíření nemocí v našich šířkách a jaké dopady bude mít proměna klimatu na lidské zdraví.

Workshop: Od odpadu k cennému materiálu

Zjistíte, jak biologický odpad proměnit v kvalitní hnojivo pomocí vermikompostování – procesu, který využívá žížaly a mikroorganismy.

Voňavá proměna léčivých rostlin: Etnobotanika a přírodní silice

Laboratoř etnobotaniky vám představí léčivé rostliny a ukáže, jaké účinky mají přírodní silice v tradiční medicíně.

Komentovaná prohlídka Laboratoře molekulární genetiky

Odhalte tajemství DNA a zjistěte, co nám prozradí o rostlinách a zvířatech. Uvidíte živočišné i rostlinné vzorky, které jsou klíčem k našim projektům.

Spolek Antelope Conservation: Rohaté krásky s pohnutým osudem

Poznejte antilopu Derbyho, jednu z největších a nejohroženějších antilop světa, a zjistěte, jak se můžete podílet na její ochraně.

Kdy: 27. 9. 2024 – od 17-21 hodin.

Těšíme se na vás!