Ing. Dalibor Sýkorovský, absolvent ČZU, vystudoval magisterský obor na Fakultě tropického zemědělství a v současné době pracuje na projektu True Shiitake
Můžete představit projekt True Shiitake?
Pěstujeme houby tradiční japonskou metodou a stejně jako staří samurajové je sbíráme z padlých stromů. Proč právě Shiitake na dřevě? Protože pevně věříme v udržitelnou budoucnost!
Pěstování vstupuje jako mezistupeň ve výrobě palivového dřeva. To znamená, že je možné po několik let vytvářet zdraví prospěšnou potravinu a následně použít dřevo jako palivo. Systém pěstování nám také umožňuje unikátně kombinovat intenzivní a extenzivní zemědělství. Na několika stech metrech čtverečních jsme schopni vyprodukovat až 30krát více proteinu než při chovu hovězího dobytka. K tomu potřebujeme asi 70krát méně vody. Kvůli těmto zásadním aspektům, které jsou velmi důležité pro udržitelný způsob života na této planetě, bychom rádi introdukovali pěstování hub Shiitake do společnosti. Při minimálních nákladech, troše trpělivosti a práce, může téměř každý využít dřevo jako pravidelný zdroj potravy po několik let.
Na naší farmě, kterou se stal několik desítek let nevyužívaný objekt v těsné blízkosti obce Káraný, pilně pracujeme na tom, abychom dosáhli úplné energetické soběstačnosti, stoprocentně využívali dešťovou vodu a také odpadové materiály, a přitom stále produkovali plnohodnotnou potravinu s vysokým obsahem vitamínů a účinných látek.
Jak jste se dostal k Vaší práci?
K pěstování hub Shiitake tradiční přírodní metodou jsem se dostal při pobytu v USA, kde jsem poprvé zkoušel inokulovat podhoubím padlé duby. Tato japonská metoda se mi velice osvědčila a rozhodl jsem se pronajmout starý objekt u lesa v blízkosti obce Káraný. Pokácené duby jsem naočkoval a nechal rok prorůstat. Sice se ukázalo, že polabská nížina je pro samotné pěstování trochu větší oříšek než vlhké oceánské podnebí, ale nakonec jsem se na jaře dalšího roku radoval z první velké sklizně, která dokázala, že adaptace na naše přírodní podmínky je možná.
Jak vnímáte rozdíly mezi ČR a USA? Co vás tam inspirovalo?
Rozdílů je mnoho napříč celým spektrem našeho projektu. Počínaje gastrem, kde přístup k „farm to table“ má v USA historii několika desítek let a u nás je bohužel stále v plenkách. Díky našemu projektu jsme také poznali výrazný evropský konzervatismus nepodporující nové typy zemědělství a v neposlední řadě propastný rozdíl v administrativní zátěží, která je spojená s podnikáním.
Co vám dala studia na FTZ (kdo nebo co Vás nejvíce ovlivnilo)?
Bakalářské studium mi umožnilo získat široký přehled v oboru tropického a subtropického zemědělství. Díky magisterským studiím jsem pokračoval v prohlubování svých znalostí v oblasti přírodních věd. Vedle toho všeho jsem také mohl cestovat, poznávat odlišené kultury a inspirovat se z nich. Určitě nejvíc mě ovlivnila prof. Pavla Hejcmanová. Velice si vážím vzácného spojení jejího lidského přístupu a vědecké odbornosti.
Jaký byl Váš nejoblíbenější předmět / učitel na FTZ?
Moc mě bavil předmět Ekosystémy s docentem Štolcem.
Co byste doporučil studentům FTZ?
Neztrácejte čas. Právě teď, více než kdy dřív, je potřeba udělat hodně práce v zemědělství a ekologii v Čechách i ostatních rozvojových zemích J .
Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Chtěl bych se zdokonalovat ve svém řemesle, protože houbařina je řemeslo jako každé jiné. Po pěti leté zkušenosti je stále co zlepšovat. Zároveň chceme introdukovat kultivaci Shiitake do společnosti a v ideálním případě pokračovat v dalších formách udržitelného zemědělství.