Aktuality
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství
Fakulta tropického zemědělství vás srdečně zve na Den otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 8. listopadu 2024 od 9:00 do 15:00. Tento den je skvělou příležitostí pro všechny zájemce o studium, aby se seznámili s našimi studijními programy, prostředím a aktivitami, které naše fakulta nabízí.
Co vás čeká?
Informační přednášky o studijních programech proběhnou v 10:00 a 13:00 v místnosti 116. Po celý den budou k dispozici také zástupci studentů a studentských spolků Be Fair a Student Ambassadors. Rádi vás seznámí s možnostmi studia na fakultě a představí svoji činnost:
- BeFairkomunikuje koncept spravedlivého obchodu, ale také širší témata jako je udržitelnost, recyklace nebo maximální využití potravin. BeFair rovněž podporuje myšlenky alternativního zemědělství, komunitních zahrad, agrolesnictví a permakultury.
- Student Ambassadors– to je skupina studujících z Fakulty tropického zemědělství, jejichž cílem je usnadnit novým příchozím začátek studia na naší fakultě. Rádi se podělí o své osobní zkušenosti a úzce spolupracují s vedením fakulty na organizaci akcí v průběhu roku a pořádají také své eventy.
Představí se také spolek Antelope Conservation, který se věnuje ochraně biologické rozmanitosti západoafrické savany a západního poddruhu antilopy Derbyho.
Návštěva našich laboratoří, představení výzkumných týmů a prohlídka Botanické zahrad
Proděkanka pro mezinárodní vztahy Petra Chaloupková obdržela prestižní ocenění ICA Excellence Award
S potěšením oznamujeme, že proděkanka pro mezinárodní vztahy na FTZ, Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c., získala prestižní cenu ICA Excellence Award v kategorii „Networking“. Toto ocenění uděluje Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) za mimořádné přínosy v oblasti navazování a rozvoje mezinárodních vztahů.
Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) sdružuje více než 70 univerzit zaměřených na vědy o živé přírodě, včetně zemědělství, biotechnologie, potravinářství a dalších příbuzných oborů. Její cílem je podpora mezinárodní spolupráce mezi univerzitami, vědci a odborníky v těchto oblastech. Více informací naleznete na: ICA - Europe - 14th ICA Rectors and Deans Forum 2024.
Výběrová komise ICA ocenila odborné znalosti a inovativní přístup Petry Chaloupkové a zejména její významný přínos k rozvoji sítě ICA a podporu ostatním. Její práce nastavila nové standardy v oblasti mezinárodního networkingu a inspirovala mnohé další odborníky v oboru.
Petra Chaloupková převzala ocenění na slavnostním předávání cen ICA, které se konalo ve dnech 25.–26. října 2024 během ICA Rectors and Deans Forum na Zemědělské fakultě Univerzity v?Záhřebu v Chorvatsku.
Srdečně gratulujeme Petře Chaloupkové k tomuto ocenění a přejeme další úspěchy a přínosy v oblasti mezinárodních vztahů a spolupráce.
Návštěva děkanky Univerzity v Bangui na Fakultě tropického zemědělství: Spolupráce v oblasti výzkumu a vzdělávání
Fakulta tropického zemědělství (FTZ) přivítala ve dnech 2. - 15. října 2024 významné hosty z Univerzity v Bangui ve Středoafrické republice (SAR). Děkanka Přírodovědecké fakulty Dr. Lucie Aba-Toumnou a její kolegyně Dr. Solange Makatia-Wango navštívily Českou zemědělskou univerzitu v Praze v rámci krátkodobého pobytu financovaného programem Erasmus+. Cílem jejich návštěvy bylo prohloubení spolupráce mezi oběma univerzitami a organizace společného výzkumu, který přispěje k rozvoji vědy, vzdělávání a managementu vysokých škol v SAR.
Program návštěvy na FTZ
Program návštěvy na Fakultě tropického zemědělství připravila doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. Vědkyně ze Středoafrické republiky se zúčastnily například prezentace projektu Advalue, zaměřeného na posílení udržitelného rozvoje v?Africe nebo kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne venkovských žen. Svůj výzkum prezentovaly v rámci semináře Wild Ecology Lab, složeného z týmu odbornic a odborníků na výzkum a ochranu velkých savců.
Návštěva Botanické zahrady a Zoo Praha
Součástí návštěvy byla také prohlídka Botanické zahrady FTZ a Zoo Praha, kde se k vědkyním připojili také kolegové z Université de Thies ze Senegalu, kteří s FTZ také dlouhodobě spolupracují a Prahu navštívili v rámci programu Erasmus+. Návštěva zoologické zahrady byla nejen příležitostí k bližšímu pohledu na druhy zvířat, která jsou ve volné přírodě obtížně spatřitelná, ale také důkazem významu zoologických zahrad pro ochranu ohrožených druhů.
„Díky existenci zoologických zahrad máme příležitost nejen obdivovat a studovat, ale také chránit divokou přírodu,“ uvedla Dr. Lucie Aba-Toumnou. Řadu druhů afrických zví?řat zde profesorky ze Středoafrické republiky a profesoři ze Senegalu měli možnost spatřit úplně poprvé v životě, a navíc opravdu zblízka.
Spolupráce s ÚBO AV ČR a terénní výzkum v SAR
Obě vědkyně se během svého pobytu setkaly také s týmem Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV ČR), který dlouhodobě působí v oblasti výzkumu ekologie symbiontů goril nížinných ve Středoafrické republice. Děkanka Aba-Toumnou a její kolegyně se rovněž zapojily do diskuze o nedávné expedici vědců ÚBO do Přírodní rezervace Chinko, kde byly potvrzeny více ne?ž 40 druhů drobných savců. V rezervaci Chinko žije mimo jiné i východní poddruh antilopy Derbyho, největší antilopy světa, jejíž ochraně se dlouhodobě věnuje spolek Antelope Conservation působící na FTZ.
Tato návštěva představuje další krok v rozvíjení vědecké a vzdělávací spolupráce mezi Českou republikou a Středoafrickou republikou. Jedním z klíčových témat této spolupráce je zvyšování kvality vysokoškolského vzdělávání v SAR, které přispívá k udržitelnému rozvoji a bezpečnostní stabilizaci této africké země. Společné projekty, jako je výzkum biodiverzity nebo podpora vysokoškolského vzdělávání, mohou významně přispět k rozvoji odbornosti a vědy v SAR. Fakultě tropického zemědělství se díky těmto mezinárodním partnerstvím otevírají nové možnosti, jak podpořit udržitelný rozvoj nejen v Africe, ale i na globální úrovni.