Cílová země: | Kambodža |
Koordinátor projektu: | Petra Chaloupková |
Projektový tým: |
Olga Leuner, Lukáš Kalous, Miloslav Petrtýl, Jan Banout |
Partneři projektu: | Royal University of Agriculture |
Rozpočet: | 1 000 000,- Kč |
Doba realizace: | 2019 |
Cílem projektu je podpora aplikovaného výzkumu na Royal University of Agriculture (RUA) a podpora managementu univerzity.
Projekt navazuje na předchozí společně realizované projekty ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU) a zároveň na požadavky ze strany partnerské univerzity v Kambodži. Realizace společných výzkumných a rozvojových projektů na mezinárodní úrovni a zvýšení publikační aktivity patří mezi hlavní priority RUA. Aktivní pedagogové, kteří jsou schopni podílet se na analýze zemědělské problematiky, tvorbě inovací spojených s praxí v souladu s aktuálními světovými poznatky v daném oboru, jsou zárukou kvalitních absolventů a tím i rozvoje celého odvětví. Zároveň je potřeba zvýšit kvalitu v oblasti vědy a výzkum i samotného managementu univerzity z důvodu zavádění nového magisterského studijního oboru v letošním roce.
Hlavní aktivity projektu zahrnují přípravu podkladů pro dva kurzy: 1) „Soft skills training“ orientovaný na podporu manažerských dovedností, komunikačních schopností či odborného vedení a 2) kurz „Metody aplikovaného výzkumu“ zaměřený na základní mezinárodně používané výzkumné metody. Na základě těchto připravených materiálů budou organizovány workshopy pro pedagogy (vědecké a technické pracovníky) RUA, kde budou účastníci kurzů seznámeni se základními metodami aplikovaného výzkumu a zároveň si v druhém kurzu prakticky vyzkouší tzv. soft skills.
Mezi velmi úspěšné aktivity z předchozích let patří i organizace Letní školy pro studenty z ČZU a RUA, která je tematicky dle požadavků z RUA zaměřena na zvýšení organizačních a komunikačních schopností studentů tzv. j„Soft skills training“. Letní škola proběhla v období 19-31.8.2019. Více o této Letní škole naleznete ZDE.
Zároveň probíhá systematická podpora a realizace společných výzkumných témat a zajištění potřebného materiálního vybavení univerzity, propagace aktivit projektu a mezinárodní spolupráce RUA.
Studentská vědecká konference v Kambodži
FTZ pořádala druhý ročník mezinárodní vědecké konference pro mladé vědce a studenty, která se konala 5. prosince 2019 na Royal University of Agriculture (RUA) v Kambodži.
Téma konference pokrývala širokou oblast zemědělství, potravinářství, živočišnou produkci a veterinářství, lesnictví a rybářství, životní prostředí, klimatické změny, inovace a technologie a zúčastnilo se jí přes 300 studentů a mladých vědeckých pracovníků z RUA. Konferenci slavnostně zahájil děkan FTZ doc. Ing. Jan Banout, Ph.D., který popřál mladým vědeckým pracovníkům hodně úspěchů a trpělivosti v jejich výzkumné práci. Jako hlavní přednášející vystoupil prof. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D. z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů s příspěvkem na téma: „Biological Invasions: the phenomenon of 21st century”. Během konference bylo kambodžskými studenty prezentováno celkem 23 příspěvků formou prezentace a 15 posterů. Ing. Olga Leuner, Ph.D. (proděkanka pro vědu, výzkum a doktorské studium FTZ) ocenila nejlepší příspěvky studentů a také vyhlásila nejlepší vědecký počin roku 2019 v rámci RUA. Ocenění získali spoluautoři článku Samnang Nguon a Chrun Rithy za článek „In vitro growth-inhibitory effect of Cambodian essential oils against pneumonia causing bacteria in liquid and vapour phase and their toxicity to lung ?broblasts“ (doi: 10.1016/j.sajb.2018.06.005). Ing. Petra Chaloupková, Ph.D. (proděkanka pro mezinárodní vztahy FTZ) na závěr konference shrnula dosavadní dlouhodobou spolupráci mezi FTZ/ČZU a RUA a prezentovala výsledky společných evropských projektů (ALFABET, ASK Asia, SIMPLE) a projektů realizovaných v rámci České rozvojové spolupráce.