Aktuality
Držitel Ceny Josefa Hlávky 2024 z Fakulty tropického zemědělství
Fakulta tropického zemědělství s radostí oznamuje, že prestižní Cenu Josefa Hlávky za rok 2024 získal absolvent doktorského studijního programu Tropická agrobiologie a bioresurs management, Ing. BSc. Abubakar Sadiq Musa, Ph.D.
Cena Josefa Hlávky, každoročně udělovaná Nadací Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, je určena talentovaným studentům, absolventům a mladým vědcům za výjimečné schopnosti a tvůrčí přínos ve svém oboru. Slavnostní předání cen proběhlo 17. listopadu 2024 na zámku v Lužanech.
Dr. Abubakar Sadiq Musa byl nominován za svůj výjimečný přínos v oblasti vědeckého výzkumu. Svůj doktorský výzkum zaměřil na zlepšení welfare zvířat, konkrétně na chov antilopy losí (Tragelaphus oryx) v zajetí. Výsledky jeho práce byly publikovány v prestižních mezinárodních časopisech a prezentovány na významných konferencích a workshopech.
Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v budoucí vědecké kariéře!
Posilování kapacit a mezinárodní spolupráce v Bosně a Hercegovině
Fakulta tropického zemědělství, ČZU v Praze již od roku 2015 úspěšně spolupracuje s univerzitami v Mostaru, kde realizuje několik klíčových projektů zaměřených na zlepšení kvality vzdělávání, podporu vědecko-pedagogické práce a posílení mezinárodní mobility. Tyto projekty hrají zásadní roli v modernizaci vysokoškolského vzdělávání v Bosně a Hercegovině a jsou důkazem dlouhodobé spolupráce mezi ČZU a partnerskými univerzitami.
POZVÁNKA NA WORKSHOP - Trendy v agropotravinářství a ekonomice rozvoje
FTZ zve studující na workshop, jehož tématem budou: „Hlavní trendy a potenciály výzkumu v agropotravinářství a ekonomice rozvoje se zaměřením na rozvíjející se ekonomiky“.
Workshop je určen pro mladé výzkumníky, zejména doktorandy, kteří se zajímají o problematiku rozvíjejících se a rozvojových ekonomik. Budou pozváni také editoři vědeckých časopisů v oboru zemědělská ekonomika. Cílem setkání je seznámit účastníky s nejnovějšími výzkumnými trendy, relevantními metodologiemi, možnostmi budoucích projekt?ů (s důrazem na Horizon Europe) a publikacemi. Workshop bude vedený v angličtině.
Forma: Hybridní
Bude také možnost připojit se online: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmJmMGU0ZjktODVhZS00NzM1LWE2MzMtNmQ3NDIyYjBmZTg2%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22f26a48e1-fc21-461a-b97f-ac5bd535f341%22%2c%22Oid%22%3a%222e86970b-9393-4594-b9b9-3af7444ca52f%22%7d
Detailní program přikládáme.
Pořadatelé:
Fakulta tropického zem?ědělství, ČZU ve spolupráci s Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences (HSWT).
Konference Society for Ethnobotany 2025 v Praze
Výzva k podání návrhů na workshopy: Součástí konference budou také interaktivní workshopy, a proto zveřejňujeme výzvu pro odbornou veřejnost k podání návrhů. Témata workshopů mohou být různorodá, vždy však spojená s výukou či praxí v etnobotanice. Workshopy představují neformální setkání lidí se společnými zájmy a vítáme inovativní a kreativní přístupy. Každý návrh workshopu by měl obsahovat plánovaný časový rozvrh Návrhy pro témata workshopů přijímáme do 1. února 2024.
Global Forestry: prestižní magisterský program na FTZ
Fakulta tropického zemědělství ČZU je součástí prestižního magisterského programu Erasmus Mundus Global Forestry (GloFor). Tento anglicky vyučovaný program připravuje absolventy na řešení zásadních výzev a možností současného lesnictví, jako je ochrana biodiverzity, změna klimatu a rozvoj cirkulární bioekonomiky.
Proč zvolit Global Forestry? Odlesňování a degradace lesů způsobují 10–15 % sv?ětových emisí skleníkových plynů, přispívají ke ztrátě biodiverzity a ohrožují živobytí milionů lidí, kteří jsou na lesích závislí. Tyto problémy se především týkají zemí Globálního jihu a jsou úzce propojeny s klimatickými změnami, chudobou, rozšiřováním zemědělské půdy a dalšími socio-ekonomickými faktory. Zároveň však lesy představují zásadní potenciál pro globální přechod k udržitelné ekonomice – pokud se využívají a chrání efektivně.
Studium na špičkových evropských univerzitách Konzorcium GloFor zahrnuje pět prestižních evropských univerzit:
- Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta tropického zemědělství (ČR)
- AgroParisTech, kampusy v Montpellier a Kourou (Francie)
- Technická univerzita Drážďany (Německo)
- Kodaňská univerzita (Dánsko)
- Univerzita v Padově (Itálie)
První semestr studenti absolvují společně v Kodani, poté v druhém semestru vyjíždějí na terénní kurz do vybrané rozvojové země. Následně se specializují na jedné z partnerských univerzit, kde je například na ČZU možné zvolit obor agrolesnictví. Absolventi získávají dvojitý nebo vícenásobný diplom uznávaný ve všech participujících zemích, což jim otevírá mnoho příležitostí pro mezinárodní kariéru v globálním lesnictví.
Chcete se připojit? Máte-li zájem o studium v mezinárodním prostředí a získání jedinečných zkušeností, přihlaste se do programu Global Forestry.
Přihlášky pro uchazeče mimo EU se otevírají už tento týden - 15. listopadu 2024.
Přihlášky pro uchazeče z EU budou otevřeny 16. ledna 2025.
Více informací o programu a podmínkách přihlášení naleznete zde.
Den otevřených dveří na Fakultě tropického zemědělství
Fakulta tropického zemědělství vás srdečně zve na Den otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 8. listopadu 2024 od 9:00 do 15:00. Tento den je skvělou příležitostí pro všechny zájemce o studium, aby se seznámili s našimi studijními programy, prostředím a aktivitami, které naše fakulta nabízí.
Co vás čeká?
Informační přednášky o studijních programech proběhnou v 10:00 a 13:00 v místnosti 116. Po celý den budou k dispozici také zástupci studentů a studentských spolků Be Fair a Student Ambassadors. Rádi vás seznámí s možnostmi studia na fakultě a představí svoji činnost:
- BeFairkomunikuje koncept spravedlivého obchodu, ale také širší témata jako je udržitelnost, recyklace nebo maximální využití potravin. BeFair rovněž podporuje myšlenky alternativního zemědělství, komunitních zahrad, agrolesnictví a permakultury.
- Student Ambassadors– to je skupina studujících z Fakulty tropického zemědělství, jejichž cílem je usnadnit novým příchozím začátek studia na naší fakultě. Rádi se podělí o své osobní zkušenosti a úzce spolupracují s vedením fakulty na organizaci akcí v průběhu roku a pořádají také své eventy.
Představí se také spolek Antelope Conservation, který se věnuje ochraně biologické rozmanitosti západoafrické savany a západního poddruhu antilopy Derbyho.
Návštěva našich laboratoří, představení výzkumných týmů a prohlídka Botanické zahrad