Tropické zemědělství (TZ) je tříletý bakalářský studijní program vyučovaný v českém jazyce. Studenti bakalářského programu jsou připravováni na odbornou zemědělskou činnost zaměřenou na pěstování tropických plodin, chov zvířat, potravinářství a technickou pomoc pro rozvojové země, a to jak v rovině teoretické, tak i praktické a výzkumné. Velký důraz je kladen na šetrné nakládání s přírodními zdroji a ochranu životního prostředí. Nedílnou součástí studijního programu jsou terénní cvičení, exkurze v rámci specializovaných předmětů a odborné praxe, při nichž studenti získají praktické znalosti a dovednosti. Studenti mají možnost se v průběhu studia profilovat výběrem povinně volitelných předmětů. Studium je ukončeno obhajobou bakalářské práce a bakalářskou státní závěrečnou zkouškou (2 povinné tematické okruhy: Obecné principy světového zemědělství, Zemědělská ekonomika a geografie, 1 volitelný tematický okruh: Chov zvířat v tropech či Pěstování tropických a subtropických plodin). Absolvent získává titul „Bakalář“ Bc. Na bakalářský program TZ navazují naše další magisterské programy.
Kmenové předměty programu:
Úvod do tropického zemědělství, Speciální botanika, Úvod do tropické zoologie, Chov zvířat v tropech, Rostlinná produkce v tropech, Pěstování plantážních plodin, Úvod do managementu volně žijících zvířat.
- Přijímací zkouška z předmětů: Biologie + Angličtina (více informací o podmínkách přijímacího řízení ZDE).
- Forma studia: prezenční
- Jazyk výuky: Čeština
- Orientační studijní plány pro program TZ jsou k dispozici ZDE
- Studijní plány oboru TZ pro současné studenty naleznete ZDE
Uplatnění absolventa:
- Jako pracovníci, experti, konzultanti a odborní poradci na nižších a středních pozicích v soukromých firmách, vládních i nevládních institucích zaměřených na zemědělství, produkci a zpracování potravin, potravinovou bezpečnost a rozvoj venkova v rozvojových zemích.
- V českých či mezinárodních organizacích realizujících rozvojové projekty v rámci rozvíjejícího se českého programu rozvojové pomoci a spolupráce nebo financované jinými mezinárodními organizacemi – EU, FAO, UNDP aj.; na pozici koordinátorů či specialistů v oblasti zemědělství a rozvoje venkova
- Asistenti nebo technici ve výzkumných institucích zaměřených na aplikovaný výzkum v oblasti rostlinné a živočišné produkce a uchování genetických zdrojů
- Profesní specialisté v oborech pěstování rostlin či chov zvířat
- Odborníci v poradenských a specializovaných službách se zaměřením na rozmanité aspekty zemědělské produkce, např. kontrola kvality potravin, ochrana rostlin, management populací domácích i volně žijících zvířat, atd.