Laboratoř molekulární genetiky sdílí katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech a katedra tropických plodin a agrolesnictví. Laboratoř je plně vybavena pro extrakci DNA z různých typů tkání a pletiv, standardní PCR techniky včetně real-time PCR, elektroforetické vizualizace a další související úkony.
Pracovní skupina, věnující se výzkumu živočichů, se pod vedením Mgr. Barbory Černé Bolfíkové, Ph.D. dlouhodobě zabývá všemi aspekty toku genů v populacích. Doktorští, magisterští i bakalářští studenti zde vypracovávají studie zaměřené na detekci populační struktury, monitoring hybridizace a fylogenetické analýzy u vybraných druhů živočichů. Zajímají nás otázky spojené s evolucí druhů a populací a snažíme se na ně odpovědět pomocí standardních populačně genetických analýz. Převážně se věnujeme savcům, včetně domestikovaných forem. Našim záměrem je zavedení genetických metod a analýz v praktické ochraně druhů a biodiverzity.
Studenti z katedry tropických plodin a agrolesnictví se v této laboratoři pod vedením Ing. Marie Kalousové zabývají genetickou diverzitou více i méně známých zemědělských plodin a agrolesnických dřevin hlavně z oblastí Latinské Ameriky, Afriky a Jihovýchodní Asie. Jedná se například o druhy Theobroma cacao (kakaovník pravý), Adansonia digitata (baobab prstnatý), Oryza sativa (rýže setá), Vitellaria paradoxa (máslovník africký) a mnohé další. Výzkum je především zaměřen na hodnocení vlivu různých faktorů – jako domestikace, odlesňování, fragmentace přirozeného prostředí, šlechtící programy apod. – na genetickou rozmanitost zkoumaných druhů.
Laboratoř molekulární genetiky je také využívána ve výuce předmětů jak bakalářských, tak magisterských studijních programů (Základy genetiky, Metody molekulární genetiky, Molecular ecology, aj.).