Unie botanických zahrad České republiky v roce 2023 založila síť Národních sbírek rostlin. Co se pod tímto názvem vlastně skrývá vysvětluje Pavel Sekerka, prezident Unie botanických zahrad České republiky, v tiskové zprávě:
Národní sbírka je definovaná jako registrovaná a dokumentovaná sbírka určité skupiny rostlin. Sítě národních sbírek jsou známé zejména z Velké Británie a Holandska, ale dobře fungují také v Polsku. Smyslem je podchycení významných sbírek, metodická pomoc s jejich vedením a jejich udržitelnost jako přírodního a kulturního dědictví. V České republice dosud systém národních sbírek neexistoval.
„Sbírky rostlin u nás přitom mají dlouholetou tradici sahající až do Rakousko-Uherska. Sbírky botanických zahrad i mnohých profesionálních a amatérských pěstitelů jsou na vysoké úrovni jak pěstovanými druhy, tak metodologií vedení,“ říká prezident Unie botanických zahrad (UBZ), Pavel Sekerka. „V době, kdy je dovoz rostlin z exotických zemí stále obtížnější až nemožný, jsou sbírky rostlin navíc významným genetickým zdrojem a národním bohatstvím, které by bylo možné využít ve vědě,“ doplňuje Sekerka.
Vznik sítě Národních sbírek rostlin byl odsouhlasen na valné hromadě UBZ v lednu 2023, nyní byly dohodnuty základní podmínky, které musí sbírka splňovat, a způsob přijímání nových sbírek. Sbírky budou jmenovány vždy na tři roky, během nichž bude zpřesněná metodologie a podmínky managementu sbírek.
„Síť Národních sbírek rostlin není pouze marketingová záležitost. Spíše naopak. Hlavní důvod jejich vzniku je vzájemné sdílení informací, napojení na odborné pracovníky – kurátory sbírek a koordinace mezi jednotlivými zahradami a dalšími subjekty. Přináší také sebeuvědomění – stanovení priorit ve správě sbírek a jejich managementu,“ vysvětluje prezident UBZ s tím, že Národní sbírka rostlin by měla být výkladní skříní zahrady a může být výborným materiálem pro botanické vzdělávání, vědu a šlechtění rostlin. V ochraně druhů mají podle něj zvláštní význam specializovaná pracoviště a sbírky, zabývající se domácími ohroženými druhy.
„Síť národních sbírek zatím představují sbírky botanických zahrad, ale počítáme, že během dvou let bude postupně otevřena i pro zájemce z jiných organizací a soukromým pěstitelům.“ uzavírá Sekerka.
A my Vám můžeme s radostí a hrdostí oznámit, že v Botanické zahradě FTZ máme oficiálně vyhlášené hned dvě Národní sbírky! Jako první byla v roce 2023 vyhlášena Národní sbírka citrusů, o necelý rok později se přidala Národní sbírka tropických užitkových rostlin. Jedná se o unikátní sbírky, které jsou významným genetickým zdrojem a bez nadsázky o nich lze říci, že jsou národním, potažmo evropským bohatstvím. Navíc v dnešní době, kdy v České republice platí Nagojský protokol, je fakticky nemožné nově vytvořit takovéto obsáhlé a komplexní sbírky.
Národní sbírku citrusů začal utvářet v roce 1974 prof. František Pospíšil a je spojená se vznikem sbírek užitkových rostlin tropů a subtropů, kdy akademičtí pracovníci přiváželi ze svých cest po rozvojových zemích první rostliny z rodu Citrus. Sbírka dnes obsahuje 164 subtropických a tropických dřevin rodu Citrus, v pracovní kolekci je dalších zhruba 50 druhů citrusů. Sbírka se desítky let formovala a my ji dále rozšiřujeme o nové moderní, raritní i historické odrůdy. Detailnější informace o naší sbírce naleznete zde a seznam citrusů zde.
Národní sbírka tropických užitkových rostlin, zahrnuje 303 druhů rostlin z různých čeledí a míst původu. Sbírku tvoří především tropické dřeviny, jejichž plody slouží v tropických oblastech jako hlavní zdroj potravy. Sbírka dále obsahuje i ostatní vytrvalé tropické užitkové rostliny, jež jsou po staletí zdrojem různých materiálů a látek, které člověk ve velké míře využívá. Také tuto sbírku začal utvářet prof. František Pospíšil se svými kolegy - akademickými pracovníky v 70. letech 20. století, kdy přiváželi ze svých cest po rozvojových zemích první užitkové tropické rostliny. Detailnější informace o naší sbírce naleznete zde.