Katedra udržitelných technologií (KUT) se zaměřuje na výuku a výzkum v oborech, které mají přímý dopad na potravinovou bezpečnost a rozvoj zemědělství a venkova v oblastech tropů a subtropů. V souladu s tím je výzkum katedry zaměřen na oblast environmentálního inženýrství, udržitelných zemědělských technologií, technologií pro zpracování potravin a na potravinovou bezpečnost. Katedra se rovněž zaměřuje na sledování dopadů implementovaných technologií a systémů v socio-ekonomické rovině.
V současné době je převážná část výzkumu katedry financována z projektů zahraniční rozvojové spolupráce ČR (ZRS ČR), kde katedra řeší nebo se podílí na řešení významné části těchto projektů na fakultě. Dále se jedná o projekty financované technologickou agenturou TAČR a v neposlední řadě i výzkumné projekty v rámci programu Horizon 2020. Další financování plyne z vnitřních grantů FTZ, ČZU v Praze a z institucionální podpory. Katedra provozuje Laboratoř biopaliv, Laboratoř technologie zpracování potravin a Laboratoř environmentálních technologií.
Katedra se podílí na zajištění výuky ve většině akreditovaných programů FTZ a garantuje magisterský studijní program „Agri-food Sytems and Rural Development“ a doktorský studijní program „Sustainable Rural Development“ oba uskutečňované v anglickém jazyce. Katedra zajišťuje i výuku pro zahraniční studenty v rámci výměnných programů Erasmus+.