Pro mnohé z nás se v době nouzového stavu zastavil na několik týdnů život, nebo se minimálně přesunul do režimu “online“. Naše doktorandka Zuzana Holubová však měla to štěstí a mohla dále bez velkých omezení pracovat na svém výzkumu k dizertační práci, a to přímo v terénu - v africké savaně národního parku Pendjari v Beninu. Zuzka má za cíl zjistit co nejvíce informací o dvou druzích antilop, korrigum a buvolci západoafrickém, a přijít na možná řešení v další ochraně před jejich zvyšujícím se stupněm ohrožení.
Jejich nenápadné zbarvení a plachost vůči lidské aktivitě značně znesnadňuje jejich pozorování v terénu. Proto monitorovací techniky jako je použití fotopastí či pozorování z ultralehkého letounu se staly Zuzce denními aktivitami, jak se více ke zvířatům přiblížit. Stejně tak by se v budoucnu mělo pomocí sledování satelitních obojků zjistit, jak se tyto dva druhy pohybují, kam migrují a jaká nebezpečí jim mohou hrozit. Více informací o parku se můžete dozvědět na webových stránkách organizace Afrikan Parks.
Video: Blízké setkání doktorandky Zuzky Holubové a samce lva západoafrického v národním parku Pendjari. Tento druh je klasifikován podle IUCN jako kriticky ohrožený a v Pendjari se vyskytuje kolem 100 jedinců. To je téměř jedna čtvrtina z celkové západoafrické subpopulace. Jedinec nosí obojek, který zaznamenává data přes satelit a pomáhá tak získat informace o pohybu jedince po dobu několika let.