Tým z ČZU, ve složení Vladimír Verner, Radim Kotrba, Zbyněk Polesný, Jan Staš z FTZ a Miloslav Petrtýl z FAPPZ, se právě nachází v Zambii, kde pokračují v implementaci rozvojových projektů „Integrated Farming II“ vedeným Mendelovou univerzitou v Brně a „Agribussines4LIFE“ koordinovaným Charitou Česká republika.
V západní provincii, kde pojekty probíhají se podařilo uspořádat ve všech projektových lokalitách navazující teoretická i praktická školení, zahrnující udržitelnou a integrovanou zemědělskou produkci, využívání tzv. krajových odrůd a méně známých druhů užitkových rostlin, chov kachen a perliček, akvakulturní produkci, přístup farmářů na trh a rozvoj farem.
V rámci praktických částí se farmáři seznámili se způsoby, jak kontrolovat kvalitu vody v rybnících, jak využívat bioodpady k jejich hnojení, jak vyrábět krmivo či jak správně krmit a monitorovat růst ryb či v jakých případech zvažovat vícedruhovou obsádku. Dalším cílem byla integrace chovu ryb s chovem kachen, které zajistí přísun živin pro rozvoj planktonu a využijí pro svou výživu rostlinnou biomasu i bezobratlé organismy v okolí rybníků. Po teoretické části byl přímo u jednoho z rybníku postaven modelový kachník, který bude inspirací ostatním farmářům. Dalším tématem je integrace perliček kropenatých v chovu drůbeže a jejich začlenění do systému udržování zemědělských políček, kde políčka před výsevem/výsadbou vyčistí od plevelných druhů rostlin a vyhnojí.
Z hlediska rostlinné výroby bylo zdokumentováno spektrum pěstovaných odrůd u vybraných plodin a dále byl proveden průzkum přirozeně rostoucích užitkových rostlin využívaných jako krmivo či pro veterinární účely.
Někteří farmáři byli podpoření drobnými granty pro rozvoj svých hospodářství. Náplní výjezdu bylo prodiskutovat zkušenosti s vynaloženými prostředky a najít vhodná doporučení pro obdobný typ podpory v cílové oblasti. Dále byly identifikováni vhodní dodavatelé farmářských vstupů a odbytové možnosti pro zemědělskou produkci.
Během školení zároveň proběhly rozsáhlé diskuze s cílovými farmáři, které identifikovaly staré i nové problémy, což pomůže nasměrovat další průběh implementace projektů na základě doporučení našich expertů.
Jak to s projekty vypadá? Podívejte se do galerie níže...