SENEGALSKÉ MILNÍKY
Autor: Jana Ptačinská Jirátová
Cestopis, dobrodružný román, detektivka, dokument ale i komiks. To není výčet nejnovější žánrů v univerzitní knihovně, ale seznam toho, co vše bychom mohli z dění za poslední měsíce strávené v Senegalu sepsat. Přestože zde došlo hned k několika změnám na významných postech, spolek Derbianus Conservation, angažující se v záchranném programu antilopy Derbyho, pokračoval ve vytyčených cílech. Do rezervací Fathala a Bandia vyslal rekordní počet dobrovolníků a studentů Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze a dočkal se úspěchu v podobě dalších 12 odchovaných mláďat!
Na začátku byla plánovací mise
Veškeré letošní dění odstartovala již tradiční, prosincová plánovací mise. Doc. Karolína Brandlová s prof. Pavlou Hejcmanovou absolvovaly důležitá jednání, v rámci kterých všem statutárům v Senegalu představily nejbližší i dlouhodobé plány. Začaly tím psát předmluvu naší žánrově bohaté kroniky spolku pro rok 2018.
Asi nejdiskutovanějším strategickým projektem se stala operace Back Home. Jejím cílem je převézt do národního parku Niokolo Koba antilopy odchované v lidské péči v rezervacích a zjistit tak jejich adaptibilitu na prostředí volné přírody. Vypuštěná zvířata by byla částečně obojkována a následně monitorována. Přidruženým cílem by pak bylo vytvořit v parku návštěvnicky atraktivní ohradu, ve které by bylo možné vidět ohrožené a zpravidla skrytě žijící derbíky téměř za každých okolností. Projekt, který je náročný jak na přípravu, finanční krytí, tak na aktivní spolupráci a zapojení všech senegalských stran, byl všemi přijat a stal se budoucí metou naší česko-senegalské spolupráce.
Bohužel ani romány, natož pak reálné příběhy se nevyvíjejí vždy tak, jak by se zprvu zdálo… Hned zkraje roku sehrála důležitou roli v našem antilopím projektu jedna zásadní událost – došlo k obměně ředitelů národních parků Senegalu a naše plány se tak musely malinko odložit.
Identifikace za pomoci starých i nových technik
Jak se ale říká: Jednou jsi dole, jednou nahoře. Antilopy v rezervacích nám velmi zpříjemnily přelom roku, neboť v intervalu od listopadu do února odchovaly hned 12 mláďat (5 ve Fathale a 7 v Bandii). A to byla velká výzva pro naše identifikační týmy! Do rezervací vyrazily studentky FTZ Kateřina Gašparová a Kateřina Štochlová, následované dobrovolnicí Janou Ptačinskou Jirátovou.
Identifikační týmy byly letos poprvé doprovázené i monitorovacím týmem ve složení Meyer de Kock (doktorand FTZ), Carlos Castillo a Zuzka Holubová (studenti magisterského oboru Wildlife management in tropics), jejichž cílem bylo zmapovat stáda antilop jak pozemními monitorovacími metodami, tak za použití dronu. To, co jsme se dozvěděli o našich stádech díky leteckým záběrům, bylo fascinující! Potvrdila se nám například domněnka o dosud nepozorovaném mláděti nebo se snáze zrevidovaly počty všech jedinců na jednotlivých lokalitách. Ukázalo se, že díky dronu lze monitorovat nejen počty dospělců a mláďat, ale detekovat i březost či fyzickou kondici zvířat.
Koordinaci všech účastníků letošních misí si vzala na svá bedra doktorandka FTZ Markéta Grúňová. Bez jejího entuziasmu, schopnosti improvizace v afrických podmínkách, ale i organizačního talentu bychom nepsaly tyto závěry naší antilopí detektivky: výsledkem práce identifikačních týmů je plně aktualizovaná plemenná kniha, mnoho nových foto- a videozáběrů a hlavně pak zcela první zdokumentované a tedy i potvrzené alokojení u antilop Derbyho. To proběhlo v rezervaci Fathala a je přínosem pro celou mezinárodní vědeckou komunitu.
Monitoring zvěře v Niokolo Koba
Poprvé od roku 2006 proběhlo také sčítání zvěře v senegalském národním parku Niokolo Koba. K náročné operaci byla přizvána i prof. Pavla Hejcmanová. K mezinárodní skupině expertů se připojila v polovině února a rozšířila tak pomyslnou mapu působnosti našeho spolku v Senegalu o další lokalitu. Pohledu na národní park z výšky si užívala zhruba týden. Zpozorovaná zvířata zaznamenávali účastníci mise do speciální monitorovací aplikace, s jejíž pomocí následně spočítali denzitu a distribuci velkých zvířat v parku.
Do rezervací zavítal Dan Bárta
Třešinkou na dortu všech aktivit spolku Derbianus Conservation se stal příjezd filmového štábu do Bandie a Fathaly. Tým v čele s Danem Bártou, zpěvákem ale i biologem, připravuje pro Českou televizi sérii šesti dokumentů s názvem Češi zachraňují, který představuje úsilí a snahy českých výzkumníků na poli ochrany přírody. Jednotlivé díly se začnou vysílat na podzim tohoto roku a jeden z nich bude věnovaný právě i našim derbíkům. Ti se filmařům představili v celé své kráse!
Nicméně pro nás byla spolupráce s profesionálním filmařským týmem zcela novou zkušeností. A asi nejlépe by tuto část našeho působení v Senegalu vystihl nějaký foto komiks. J Africké podmínky a neustále probíhající změny programu v důsledku okolních událostí nám způsoby mnoho úsměvných i náročných situací, jejichž výsledkem bude – jak doufáme – věrný obrázek senegalského života i našich snah.
Závěrečná bilance s pozitivním výhledem
Rok teprve začal, antilopí sezóna pomalu končí a dějiště příběhu Derbianus Conservation se pomalu přesouvá z terénního pracoviště zpět do suchdolských kanceláří a učeben. Zpátky domů se vracíme s pocitem dobře odvedené práce, s mnoha materiály a nově otestovanými metodami či přístupy k práci. A radujeme se z dvanáctky nových a nadějných hráčů v antilopím dresu, kteří – jak doufáme – se také již brzy dočkají toho svého „BACK HOME“! Držte nám i jim palce.