Pozvánka na obhajobu dizertační práce pana Jigneshe Italiya

Srdečně Vás zveme na obhajobu dizertační práce pana Jigneshe Italiya na téma “SARS-CoV-2 in zoo-kept and wild-living animals” (Katedra chovu zvířat a potravinářství v tropech, Tropical Agrobiology and Bioresource Management). Obhajoba práce proběhne dne: 20.9.2024 od 10 hod ve školící místnosti č. 313 (budova FTZ).

The COVID-19 outbreak caused by SARS-CoV-2 was first identified in Wuhan, China, in January 2020. This study explores the complex dynamics of SARS-CoV-2 transmission between humans and animals (zooanthroponosis) and highlights the challenges of wildlife disease detection. It encompasses three key studies: the first documented SARS-CoV-2 detection in a white rhinoceros in Senegal's Bandia Reserve, serological screening in various species at Wilhelma Zoo in Germany, and the development of a multi-species ELISA assay for detecting SARS-CoV-2 antibodies in zoo animals. These findings underscore the need for extensive wildlife surveillance to understand the virus's host range and mitigate future zoonotic risks.