Při České zemědělské univerzitě v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož členy jsou i zástupci z FTZ.
Cílem centra je vytvořit účinné řešení pro adaptaci krajiny na klimatickou změnu. Hlavním východiskem pro ochranu území ČR před suchem a povodněmi je koncept Chytré krajiny. Centrum bylo tématem tiskové konference, která se uskutečnila 25. září.
Vznik Centra pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) při ČZU reaguje na dosavadní roztříštěnost týmů a jejich aktivit v kontextu současné potřeby komplexních řešení. Založení CVPK je současně motivováno nabídkou účinnějšího a aktivnějšího přístupu k adaptaci české krajiny na klimatickou změnu. CVPK klade důraz na přenos teoretických i aplikovaných poznatků výzkumu do praxe. Konečným cílem je realizace ucelených systémů konkrétních opatření pro zvýšení retence a akumulace vody v půdě a v krajině spolu s využitím moderních způsobů závlahy.
CVPK jako hlavní směr své činnosti nabízí sérii pilotních projektů souhrnně nazvaných Chytrá krajina proti suchu a povodním. „Chytrá krajina se musí umět vypořádat s oběma hydrologickými extrémy a musí umožnit běžné zemědělské či lesnické hospodaření v podmínkách daleko tvrdších dopadů klimatické změny, než je tomu dnes. Chytrá krajina musí poskytnout podmínky pro relativně komfortní život ve městech i na venkově, na jaký jsme dnes zvyklí, a to i v podmínkách, které budou připomínat současné subtropy,“ popsal Sklenička. Obecným principem chytré krajiny je vytvoření dostatečně velkých retenčních a akumulačních prostorů pro zachycení vody ze srážek v místě dopadu, především těch přívalových. Důmyslným a technologicky vyspělým závlahovým systémem pak musí rozvádět vodu po celé krajině v době sucha.
Za Fakultu tropického zemědělství najdeme v týmů expertů hned dva naše zástupce, a sice doc. Ing. Bohdana Lojku Ph.D. z Tropical Biodiversity Research Group a Ing. Radima Kotrbu Ph.D. z výzkumného týmu Animal Physiology and Behaviour.
Více informací o CVPK a fotografie naleznete ZDE.
Expertní týmy centra poté ZDE.