Vzpomínka na doc. Dr. RNDr. Tomáše Ratingera, MSc., Ph.D.

V první polovině července zasáhla na naši fakultu velmi smutná zpráva. S lítostí Vám oznamujeme, že ve věku 67 let zemřel doc. Dr. RNDr. Tomáš Ratinger, MSc., Ph.D., který na naší Fakultě tropického zemědělství působil od jejího založení v roce 2013 a významně se podílel na prosazení zemědělské ekonomiky jako jednoho ze stěžejních oborů naší fakulty.

Jeho kariéra na FTZ byla spojena především s výukou a výzkumem v oblasti vlivu agrárních politik na efektivitu zemědělství a udržitelnost využívání přírodních zdrojů. Měl také možnost účastnit se misí FTZ do Gruzie, Ázerbájdžánu, na Ukrajinu a do Afghánistánu, a zabýval se tématy souvisejícími se zeměmi subsaharské Afriky, Amazonie a jihovýchodní Asie.

Díky svým znalostem a postojům byl Tomáš znám nejen v okruhu zemědělských ekonomů v České republice, ale i v zahraničí. Dlouhá léta působil ve Španělsku, USA, Velké Británii a Německu a byl aktivním konzultantem a expertem Evropské komise a FAO.

Bylo by chybou, kdybychom nezmínili řadu studentů, které během své kariéry vedl a kteří jím byli významně ovlivněni ve své další profesní i osobní kariéře. Odešel tak nejen velmi respektovaný odborník, ale také velmi renesanční člověk, který svými názory a postoji ovlivnil celou generaci následovníků.

Čest jeho památce.