Fakulta tropického zemědělství a ICRAF (Světové agrolesnické centrum) spolu už bezmála 20 let fungují jako partnerské instituce ve výzkumu a při tvorbě společných projektů v různých částech světa, jako je Peruánská Amazonie, střední Vietnam nebo údolí Fergana ve Střední Asii. V roce 2015 se doc. Zbyněk Polesný zúčastnil prvního středoasijského workshopu na téma agrolesnictví v Čínském Kunmingu. V roce 2017 pak doc. Bohdan Lojka podepsal memorandum o spolupráci (Memorandum of Understanding, MoU) v hlavním sídle ICRAF v keňském Nairobi. Vše pak vyvrcholilo v roce 2019 na World Congress on Agroforestry ve francouzském Montpellier, kde naši fakultu reprezentovalo hned pět zástupců!
V únoru 2020 navštívili dva zástupci naší fakulty, Vladimír Verner a Anna Maňourová, regionální pobočku ICRAF pro Západní a Střední Afriku v Yaoundé, v Kamerunu. Tato země je považována za vlajkovou loď v oblasti domestikace původních druhů dřevin, které se věnuje už více než 30 let. Pomocí pěstování vybraných druhů dřevin, chce ICRAF zlepšit živobytí místních drobných zemědělců, a to hlavně diverzifikací jejich produkce a zvýšením příjmů.
Výsledkem schůzek s představiteli organizace je hlavně dohoda o podpoře vzájemné institucionální spolupráce, která bude v budoucnu podložena i zvláštním MoU, speciálně určeným pro tento africký region. Doufáme, že na základě této podpory podnítíme vznik nových společných projektů (v oblasti agrolesnictví, udržitelného rozvoje, domácích zahrad apod.), stejně jako výměnné pobyty zaměstnanců/studentů.
Proto bychom rádi povzbudili studenty, kteří chtějí vyjet na sběr dat do zahraničí, třeba pod záštitou ICRAF, aby se podívali na webové stránky, zjistili, jaká témata a co přesně organizace nabízí, a v případě zájmu kontaktovali Annu (manourova@ftz.czu.cz), která ráda zodpoví otázky ohledně možnosti stáží, a podělí se o své zkušenosti.
I za časů „Corony“ je dobré myslet na svoji akademickou budoucnost! Děkujeme a „ashia“ (kuráž), jak říkají v Kamerunu ;)