Odborníci z Fakulty tropického zemědělství uvedli do provozu 3. jednotku CZU mobiLAB – mobilní laboratoře na detekci infekčních chorob
V loňském roce byly v rámci projektu „Prevence šíření Covid-19 v exponovaných lokalitách a zvyšování odolnosti místních komunit v Zambii“ vyvinuty mobilní laboratoře CZU mobiLAB. Tyto unikátní laboratoře budou v těžko dostupných oblastech Zambie využity k detekci infekčních agens pomocí molekulárně biologických metod. Laboratoře jsou jedinečné pro svoji malou velikost, váhu a jednoduchost sestavení. Veškeré vybavení lze snadno přepravit v off-road automobilu a lze zkompletovat během jedné hodiny.
„První tři jednotky mobilních laboratoří CZU mobiLAB byly v prosinci 2020 letecky expedovány společností DHL do Zambie. Dalším krokem projektu bylo uvedení laboratoří do provozu a zaškolení zdravotního personálu k jejich používání,“ říká Dr. Hynek Roubík, vedoucí projektu z Fakulty tropického zemědělství (FTZ). Tímto úkolem byl pověřen tým expertů z FTZ ve složení: Ing. Johana Hrnková, RNDr. Jiří Černý, Ph.D. a Ing. Anna Chládová. Tým se vydal na pracovní cestu do Zambie, kde měl za úkol představit laboratoře a zaškolit místní zdravotníky. První školení probíhalo v době od 21-22.4.2021 v místní klinice Lusaka Adventist Clinic za účasti jejích zaměstnanců a dalšího zdravotnického personálu z Yuka Mission Hospital ze západní provincie v Zambii. Druhé školení následně probíhalo 28-29.4.2021 ve městě Chirundu v jižní provincii Zambie. Školení bylo určeno pro zdravotníky z Mtendere Mission Hospital a z Ministerstva zdravotnictví Zambie.
Obě školení byla koncipována stejně: první den probíhaly přednášky o funkcích a metodách CZU mobiLAB a o patogenech, jejichž detekci mobilní laboratoř umožní. Po přednáškovém bloku následovalo představení veškerého vybavení a sestavení celé laboratoře. Druhý den školení se konala praktická ukázka diagnostického procesu: od odebrání vzorku, izolace RNA/DNA a PCR až po finální vizualizaci a vyhodnocení výsledků. Školení v Lusace navštívili velvyslanec ČR pan Mgr. Radek Rubeš a Dr. Harrington Akombwa, člen představenstva ADRA Zambie.
A jak bude CZU mobiLAB fungovat v terénu? Základnou laboratoře je prostorný nafukovací stan značky GUMOTEX, který se dá sestavit do 15 minut. Uvnitř stanu jsou umístěny dva laboratorní stoly. Tyto stoly pomyslně rozdělují prostor laboratoře na oblast určenou k izolaci DNA/RNA ze vzorků a na oblast určenou pro PCR s gelovou elektroforézou. Izolace genetického materiálu je prováděna ve speciálním ochranném rukavicovém boxu, aby se eliminovala možnost infekce personálu. Amplifikace genetického materiálu (PCR) je pak prováděna za pomoci přístrojů od společnosti miniPCR. Přístroje od firmy miniPCR se pyšní mimořádnou skladností a durabilitou – celý komplex přístrojů potřebných k provedení PCR a gelové elektroforézy se pohodlně vejde do kufru o velikosti malého příručního zavazadla. Kromě detekce nukleových kyselin patogenů, CZU mobiLAB nabízí možnost analýzy vzorků periferní krve na přítomnost malárie (Plasmodium spp.), která se provádí s užitím světelného mikroskopu. CZU mobiLAB momentálně nabízí diagnostiku 10 infekčních agens, a to: HIV/AIDS, horečku chikungunya, spalničky, tuberkulózu, bakteriální meningitidu, malárii, choleru, gastroenteritidy způsobené rotaviry, covid -19, a žlutou zimnici.
Projekt probíhá ve spolupráci s neziskovou organizací ADRA, která zajistila organizaci školení a distribucí laboratoří do výše jmenovaných zdravotních zařízení. Projekt CZU mobiLAB bylo možné uskutečnit na základě grantu od České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí České republiky, jako součást české rozvojové spolupráce Zambii.
Přečtěte si více na webových stránkách CZU mobiLAB.