Autorky: doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D., prof. RNDr. Pavla Hejcmanová, Ph.D.
Spolupráce zaměstnanců a studentů Fakulty tropického zemědělství na záchraně západního poddruhu antilopy Derbyho v Senegalu se brzy překulí do svého dvacátého roku. Záchranný program jistě přinesl mnoho pozitivního pro antilopy Derbyho, jejichž počet v rezervacích Bandia a Fathala za tu dobu narostl ze šesti na více než 120 jedinců. Pravděpodobně je to více, než kolik jich je v současné době v přírodě, v národním parku Niokolo Koba. Vzrůstající počet antilop je měřitelným úspěchem. Jak ale změřit, co projekt Derbianus za ta léta přinesl nám, fakultě, univerzitě?
Na univerzitní úrovni můžeme měřit (kromě neměřitelné prestiže) počet publikací, které v Senegalu v návaznosti na antilopy vznikly. Dlouhodobý průměr sotva překročí jeden impaktovaný článek ročně, publikace manuskriptu často zabere více let, redakce časopisů zaměřených na „wildlife“ odmítají antilopy v oborách, jelikož nejsou „wild“ a zoočasopisy zase proto, že nejsou „captive“. A taky se vždycky dozvíme, že máme malé „n“, ale co by člověk chtěl, když jich zkrátka na světě více nežije?
Na fakultní úrovni je nejvíce měřitelnou hodnotou antilopího projektu zapojení studentů. Desítky bakalářských, diplomových a disertačních prací, které vznikly, nejsou tím největším úspěchem. Desítky studentů se zkušeností z terénu, schopných pracovat ve složitých podmínkách klimatických i sociálních, ochotných to nevzdat. Desítky studentů, kteří se kromě angličtiny dokáží popasovat i s francouzštinou, aby mohli úspěšně pracovat v západní Africe. Desítky studentů, kteří mají motivaci chránit původní prostředí křehké stromové savany a pochopí, že bez něj nebude v této oblasti fungovat ani zemědělství, ani chov dobytka, ani lidé. Přestože nikdo z nás nedokáže narůstající problémy degradace savany Subsaharské Afriky vyřešit mávnutím proutku, cítíme se přeci jen lépe, když je nás více.
A na úrovni týmu? Stovky a tisíce neúspěchů, které nás vždycky posunou kupředu. Neustále se prohlubující pochopení kulturních a sociálních aspektů naší spolupráce. Naučili jsme se lépe francouzsky. Zjistili jsme, že to není všechno. Jednáme s prezidenty a ministry. Jezdíme do Senegalu v „bussiness dressu“, i když bychom strašně rádi jeli do terénu. Učíme děti chápat ochranu přírody a vozíme je do rezervací. Mluvíme s lidmi. Mluvíme spolu, řešíme problémy, posunujeme se kupředu.
Experti z Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), Evropské i Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA a WAZA) a odborníci z celého světa stojí za námi a hledí s obdivem na český tým, který byl jako jediný schopen v ochraně antilop Derbyho v Senegalu dlouhodobě obstát a dosáhnout hmatatelných výsledků. Ve světě není tajemstvím, že hodnoty týmu Derbianus spočívají v odbornosti, vytrvalosti, energii, respektu a spolupráci.
Expertise, ténacité, énergie, respect, coopération.
Více informací a možnosti jak se zapojit naleznete na oficiálním WEBU spolku derbianus nebo na facebooku.