Ve čtvrtek 30. května 2024 uspořádala IROICA (Síť pracovníků pro mezinárodní vztahy Asociace evropských univerzit v oblasti přírodních věd) webinář s názvem „Univerzity a mobilita v době globální polykrize“. Akce se zaměřila na výzvy a příležitosti, kterým univerzity čelí při udržování akademické mobility uprostřed globálních krizí, jako jsou klimatické změny, pandemie, politická nestabilita a ekonomické problémy. Na webináři vystoupili odborníci, kteří diskutovali o strategiích pro podporu mezinárodní spolupráce, podporu mobility studentů a zaměstnanců a zajištění odolnosti vysokoškolských institucí. Účastníci řešili, jak se mohou vysoké školy přizpůsobit rychle se měnícím globálním podmínkám a zároveň nadále podporovat mezinárodní výměnu a spolupráci.
Prof. Michal Lošťák, prorektor pro mezinárodní vztahy, vedoucí Katedry humanitních studií ČZU v Praze, se podělil o své myšlenky na téma „Univerzity v době globální polykrize“ a „V jakém smyslu jsou současné krize příležitostí pro změnu paradigmat internacionalizace na univerzitách v oblasti přírodních věd?“.
“Díky bohatým zkušenostem s realizací projektů v různých zemích světa, např. Kambodža, Gruzie, Etiopie, Sýrie, Ukrajina, Zambie, jsme ve spolupráci s expertem na bezpečnost pracovníků při zahraničních cestách vytvořili pravidla a postupy pro výjezdy studentů a pracovníků FTZ a založili bezpečnostní tým pro zahraniční mobility,” představila projekty, a postupy pro výjezdy do zahraničí Dr. Petra Chaloupková, proděkanka pro mezinárodní vztahy Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze. Zaměřila se na „Praktické a etické aspekty mobilit v době globálních polykrizí“a podělila se o praktické zkušenosti s mezinárodními mobilitami na FTA. Propagovala také výstupy projektu Multiclass: Multikulturní třídy: inkluzivní učení a výuka ve vysokoškolském vzdělávání.
Toto setkání poskytlo cenné pohledy a praktická řešení pro pracovníky ve vysokoškolském vzdělávání, kteří se pohybují ve složitých podmínkách globálních polykrizí.