Aktuality

Zobrazit další aktuality

Society for Ethnobotany 2025: Prodlužujeme termín pro abstrakty & otevíráme stipendia na konferenci

Skvělá zpráva pro všechny zájemce o konferenci Society for Ethnobotany 2025. Termín pro podání abstraktů byl prodloužen do 7. dubna 2025. Máte tedy ještě čas přihlásit svůj výzkum a stát se součástí této prestižní mezinárodní akce.

Zároveň byly otevřeny přihlášky na Conference Assistance Awards, které podporují studenty a členy z rozvojových zemí. Celkem 8 vybraných účastníků obdrží finanční podporu až do výše 600 USD na pokrytí nákladů na registraci a cestovné.

Důležité termíny:

  • 7. dubna 2025 – uzávěrka pro podání abstraktů
  • 15. dubna 2025 – uzávěrka pro žádosti o Conference Assistance Awards

Nezmeškejte tuto jedinečnou příležitost.

Více informací a přihlášky: Odkaz

Pozvánka na tradiční FTZ Spring SWAP

Fakulta tropického zemědělství a Student Ambassadors vás ve spolupráci s Freeshopem ČZU a Botanickou zahradou FTZ zvou na tradiční FTZ Spring SWAP, který se uskuteční od 31. března do 4. dubna ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství.

Jak to funguje? Přineste oblečení, doplňky, rostiliny, knihy, hračky nebo jiné předměty, které už nevyužijete, ale mohou potěšit někoho jiného. Na oplátku si můžete odnést něco, co vás zaujme a udělá vám radost.

Podmínky účasti:

  • Přineste věci v dobrém stavu, které jste ochotni darovat do výměny.
  • Přijďte se podívat a třeba si odnesete nový oblíbený kousek!

Místo konání: Vestibul FTZ Termín: 31. 3. – 4. 4. 2025

Těšíme se na vás a na všechny poklady.

Připojte se k nám a podpořte udržitelnost i radost ze sdílení.

Radim Kotrba v dokumentární sérii Krajina Dana Bárty: Ochrana krajiny a agrolesnictví

Česká televize představila v polovině února novou dokumentární sérii „Krajina Dana Bárty“, která se věnuje aktuálním výzvám české přírody. Pořad poukazuje na to, jak se naše krajina mění a jaké kroky mohou přispět k její ochraně a obnově. Na závěr posledního dílu představuje Ing. Radim Kotrba, Ph.D., z Katedry chovu zvířat a potravinářství v tropech, agrolesnictví – tradiční způsob hospodaření, který kombinuje pěstování dřevin s některou formou zemědělské produkce na jednom pozemku a to s hospodářským a environmentálním záměrem.

Mezinárodní multidisciplinární konference pro mladé vědce (MCYR 2025): Věda a inovace pro udržitelnou budoucnost

Fakulta tropického zemědělství s radostí oznamuje otevření přihlášek na 6. ročník Mezinárodní multidisciplinární konference pro mladé vědecké pracovníky (MCYR 2025). Tato prestižní událost, zaměřená na podporu interdisciplinární spolupráce a rozvoj budoucí generace vědců, se letos ponese v duchu podtématu: „Věda a inovace: cesta k udržitelné budoucnosti“.

Rostlinné silice, tropické plodiny a spolupráce napříč kontinenty!

Ing. Markéta Houdková, Ph.D., vědecká pracovnice z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie FTZ, absolvovala desetidenní odborný pobyt na Pt. Ravishankar Shukla University (PRSU) v Indii v rámci programu Erasmus+ KA171. Během svého pobytu vedla několik odborných přednášek a seminářů pro studenty a zaměstnance univerzity, kde sdílela své poznatky z výzkumu rostlinných silic a jejich využití při léčbě respiračních onemocnění či prodloužení trvanlivosti potravin.

Pozvánka na 4. konferenci Agrinatura 2025

Rádi bychom Vás sdíleli pozvánku na 4. konferenci Agrinatura 2025, která se uskuteční v belgickém Gentu. Agrinatura, prostřednictvím EEIG, nabídne čtyři cestovní granty pro studenty, kteří se chtějí konference zúčastnit a představit svůj výzkum.

Konference je otevřená pro Ph.D. studenty, postdoktorandské výzkumníky i seniorní vědce, kteří mohou prezentovat svou práci formou ústního příspěvku nebo posteru. Výjimečně mohou být přijaty i vynikající magisterské projekty.

Pro zařazení do programu je třeba zaslat 1stránkový abstrakt obsahující název, jména autorů, afilaci, klíčová slova, samotný abstrakt, předběžné výsledky a kontaktní adresu.

Delegace z University of Dschang na FTZ: Výuka, vědecká spolupráce a strategické partnerství

Fakulta tropického zemědělství (FTZ) přivítala významné zástupce z University of Dschang (UoD) v Kamerunu v rámci projektu Erasmus+ KA171, zaměřeného na kreditovou mobilitu, který vede Ing. Jana Mazancová, Ph.D. Hlavním cílem návštěvy bylo poskytnout odborné přednášky studujícím různých studijních programů. Na Katedře udržitelných technologií vedli hosté přednášky na témata obnovitelných zdrojů energie, zpracování potravin a přijímání a adaptace nových technologií.

Čtyřletý afro-evropský projekt AfroGrow zahájen v Nairobi

Kampus World Agroforestry v keňském Nairobi hostil ve dnech 10.–12. března 2025 třídenní konferenci, která oficiálně zahájila projekt AfroGrow. Tento čtyřletý afro-evropský projekt financovaný z programu Horizon Europe se zaměřuje na rozvoj udržitelných agrolesnických postupů v Africe s cílem zvýšit odolnost vůči klimatickým změnám, podpořit biologickou rozmanitost a posílit socioekonomický rozvoj komunit.

AfroGrow sdružuje 25 partnerských organizací z Evropy a Afriky, které budou v rámci šesti tzv. „Living Labs“ testovat inovativní agrolesnická řešení v různých ekologických a socioekonomických podmínkách v Senegalu, Pobřeží slonoviny, Etiopii, Keni, Zambii a Botswaně.

Českou zemědělskou univerzitu v Praze v tomto projektu zastupují:

  • Fakulta tropického zemědělství (FTZ) jako vedoucí partner (prof. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D., Ing. Radim Kotrba, Ph.D., Ing. Marie Kalousová)
  • Fakulta životního prostředí (Mgr. Tomáš Jůnek, Ph.D.)
  • Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (Markus Dettenhofer, Ph.D.)

Projekt AfroGrow se zaměřuje na spojení vědy, inovací a lokálních znalostí a podporuje spolupráci mezi odborníky z akademické sféry, nevládních organizací, soukromého sektoru a místních komunit.

Více o projektu AfroGrow: https://afrogrow-project.eu

Vítejte na FTZ ČZU v Praze

Kalendář akcí

duben 2025 < >
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
03. duben - čtvrtek
Všechny akce